Po zverejnení mailovej reakcie primátorky Zuzany Balážovej na maily Johna Astona, majiteľa spoločnosti ASTONECO, ktorá začala svoju kampaň za “rozvoj mesta a celého regiónu,” požiadal o zverejnenie svojej odpovede primátorke aj John Aston.
Vážený pán Aston,
je to približne rok, čo sme sa stretli prvýkrát. Od tejto doby si sporadicky vymieňame názory a Vy osobne, prípadne Vaša spoločnosť Astoneco sa opakovane pokúša o stretnutie so mnou. Predstavili ste sa mi ako spoločnosť, ktorá poskytuje pomoc „tým spoločnostiam, ktoré sa zaviazali k sociálne zodpovednému investovaniu“. Na našom stretnutí pred rokom ste ma informovali, že ste pôsobili v Rumunsku v Rosia Montane (v rokoch 2000-2007), mestečku, ktoré zápasí s podobným problémom ako Kremnica, len spoločnosť, ktorá chce ťažiť zlato, sa nazýva Gabriel Resources.
Navštívila som Rosia Montanu (v roku 2006), strávila som tam niekoľko dní, stretla a zhovárala som sa s domácimi, a preto veľmi dobre viem, že Gabriel Resources má jediný cieľ – dostať sa k zlatu pod mestom. Nezáleží im na tom, že 2000 ľudí stratí svoje domovy, pretože vysťahujú Rosia Montanu, dedinku Corna a okolitých farmárov, aby na mieste ich domov vznikli ťažobné jamy, skládky hlušiny a odkaliská. Aktivity tejto spoločnosti nemožno ani najmenej nazvať „sociálne zodpovedným investovaním“, a predsa ste s ňou spolupracovali.
Nedávno ma Vaša spoločnosť opäť oslovila so sľubom „plnej transparentnosti, otvorenosti a poctivého dialógu“. Uverila som Vašim slovám a preto som Vám položila tieto štyri otázky:
1. Chce spoločnosť Ortac Resources ťažiť zlato-striebornú rudu v Kremnici?
2. Bude to povrchová ťažba?
3. Aké množstvo materiálu sa vyťaží?
4. Aké dlhé obdobie bude ťažba trvať?
Aká však bola Vaša odpoveď? Citujem: „Požiadali sme Ortac Resources o vyjadrenie sa, ale v súčasnosti na Vaše otázky nemajú odpoveď.“ A ďalej pokračujete: „Našim cieľom je budovať dôveru, aby sme mohli spolupracovať na projektoch, ktoré sú v záujme komunity, inštitúcií a spoločnosti.” A tiež dodávate: „Verím, že to musí byť veľmi frustrujúce, že ste nedostali jasné odpovede na Vaše otázky, ale úprimne povedané, odpovede nie sú doteraz známe a ich zodpovedanie vyžaduje dialóg medzi všetkými zúčastnenými stranami. Úprimne dúfam, že mi budete dôverovať natoľko, aby sme sa mohli stretnúť spoločne….“
Stačilo mi však, aby som si pozrela web-stránku Ortac Resources a našla som tam odpovede na všetky moje otázky, ba oveľa viac. Ortac Resources na svojej web-stránke veľmi podrobne informuje svojich investorov o svojich cieľoch. (Poznámka: Prezentácia pre akcionárov bola po odoslaní tohto mailu Johnovi Astonovi z webu ORTAC vymazaná, obrázky v článku pochádzajú z tohto materiálu.) V januári 2012 ukončil rámcovú štúdiu pre ťažbu zlato-strieborných rúd v Kremnici, do konca roka 2012 chce dokončiť predbežnú štúdiu uskutočniteľnosti a následne chce pripraviť štúdiu uskutočniteľnosti pre banky a začať proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Ďalej informuje, že samotné ložisko v Šturci je 1200 m dlhé, 100-150 m široké a 300 m hlboké a očakáva sa vyťaženie 1.36 mil. trójskych uncí zlata. Odhadovaný čistý zisk projektu po zdanení by mal byť 309 mil. USD a doba trvania projektu sa odhaduje na 11 rokov. Priložených je niekoľko obrázkov a modelov ložiska a budúcej ťažobnej jamy.
Dovoľujem si opýtať sa, kde je „transparentnosť, otvorenosť a poctivý dialóg“? Ešte ani nezačala sľubovaná komunikácia a už nás klamete? Ortac ukazuje jednu tvár nám a druhú investorom?
Ako primátorka a štatutár mesta Kremnica sa dištancujem od akýchkoľvek aktivít Vašej spoločnosti, a preto nebudem nikoho poverovať členstvom vo Vami navrhovanom fóre, ktoré považujem za nelegitímne. Samozrejme je absurdné, že hovoríte o jeho „nestrannosti“, keďže ho bude organizovať spoločnosť najatá a platená Ortacom Resources.
Zároveň Vás žiadam, aby ste zmenili názov Vami navrhovaného fóra „Kremnické fórum: občania – samospráva – podnikatelia“, pretože ho považujem za hrubo zavádzajúci. Žiadam Vás, aby ste sa vyhli slovám „Kremnické“ a „samospráva“, pretože to bude Ortac – fórum alebo Astoneco – fórum. Pokiaľ sa Vášho fóra zúčastnia niektorí občania alebo podnikatelia, bude to ich osobný postoj, ale nemožno ich považovať za delegátov mesta Kremnica.
Mnohí občania mesta Kremnica sú členmi občianskeho združenia Kremnica nad zlato, mnohí občania Kremnice v novembri 2011 vo veľmi krátkom čase svojimi podpismi (približne 2300 podpisov) dali jasne najavo svoj nesúhlas s ťažbou zlato-strieborných rúd v ich meste, rovnako ako mestské zastupiteľstvo, ktoré tento zásadný nesúhlas vyjadrilo uznesením číslo 226/1111 zo dňa 3. 11. 2011.
Môj odmietavý postoj k tejto ťažbe – ktorá podľa môjho názoru nespĺňa princípy trvalo udržateľného rozvoja – je verejne známy. Keď som skladala svoj primátorský sľub, sľúbila som, že budem Kremnicu chrániť ako perlu vo svojej dlani. Tento sľub s plnou zodpovednosťou aj plním.
Vážený pán Aston, pre mňa ste človek, ktorému nemožno dôverovať. Môžeme sa stretnúť, ale ja Vám neuverím ani slovo, pretože Vám už nedokážem veriť. Moju dôveru ste stratili skôr, ako ste sa ju pokúsili získať.
Zuzana Balážová, primátorka Kremnice
Vážený pán Aston,
vo svojej odpovedi píšete, že „akýkoľvek projekt spojený s nerastným bohatstvom musí byť riadený miestnou komunitou“. Naozaj si myslíte, že nejaká ťažobná spoločnosť bude súhlasiť s tým, aby projekt jej ťažby riadila miestna komunita?
V súvislosti s Vašim „Kremnickým fórom“ očakávate, že Ortac Resources nebude mať nad ním kontrolu. Veď ho budete viesť Vy – spoločnosť Astoneco – najatá Ortacom. Ako môže byť takéto fórum nezávislé? A naozaj si myslíte, že miestna komunita dokáže kontrolovať prípravu a priebeh projektu a že jej to ťažobná spoločnosť umožní? Ste tak naivný alebo tak prešibaný, keď sa nám pokúšate toto nahovoriť?
Ďalej píšete, že „Ortac Resources potrebuje skutočný dialóg, aby mohol zistiť, kde a ako by mal investovať“. Ortac Resources na svojej web-stránke uvádza ako jediný zámer v Kremnici ťažbu zlato-strieborných rúd. Nedočítala som sa, že by chcel investovať inde. Má to byť zasa len háčik, na ktorý sa máme chytiť?
Opakovane tvrdím, že Ortac Resources má dve tváre. Jednu, ktorú ukazuje obyvateľom Kremnice – milú, ústretovú, so sladkými rečami o úprimnosti a snahou komunikovať. Druhú, ktorú ukazuje svojim akcionárom, keď ich informuje o svojich cieľoch a razantných krokoch, ktoré vedú k ťažbe zlata a striebra v Kremnici, pričom im sľubuje významné zisky.
Napokon, čo robí Vaša dcérska spoločnosť Kremnica Gold Mining? Vytrvalo sa usiluje získať povolenie na Otvárku, prípravu a dobývanie v Šturci. Povoľovací proces je pozastavený len vďaka žalobe občianskeho združenia Kremnica nad zlato.
Pýtam sa teda, kde je úprimnosť? Naozaj si myslíte, že Kremničania sú takí hlúpi, že Vám naletia na Vaše sladké reči?
Veľmi by som ocenila, keby ste konečne pochopili, že Vám nemôžem dôverovať.
Zuzana Balážová, primátorka Kremnice
Vážená pani Zuzana Balážová, starostka Kremnice, ďakujem Vám za odpoveď na môj list. Keďže ste v ňom vzniesli celý rad otázok, ktoré určite trápia nielen Vás, som rád, že Vám na ne môžem odpovedať.
V liste ma citujete: „Akýkoľvek projekt spojený s nerastným bohatstvom musí byť riadený miestnou komunitou“. A pýtate sa: „Naozaj si myslíte, že nejaká ťažobná spoločnosť bude súhlasiť s tým, aby projekt jej ťažby riadila miestna komunita?“
Odpoveď: Ortac súhlasil s tým, že jeho projekty budú pod kontrolou komunity. Kontrolovať neznamená manažovať. Kontrola (dohľad) bude prakticky vychádzať z okrúhleho stola „komunita – samospráva – podnikatelia“, kde má komunita väčšinu. Medzi slovami riadiť v zmysle usmerňovať, kontrolovať, dohliadať, a riadiť v zmysle manažovať je rozdiel. Ortac súhlasí s Vami v tom, že musí byť zodpovedný za úspešné riadenie, teda manažovanie, akéhokoľvek projektu, keďže dodáva požadovanú technológiu, know-how a financovanie. Pokiaľ ide o komunitný dohľad, bude sa týkať tých aspektov, ktoré budú mať na komunitu akýkoľvek dopad a/alebo úžitok z nich. Rozsah takejto kontroly/ dohľadu pôjde tak ďaleko, že komunita môže mať zmluvné právo zmeniť alebo dokonca zastaviť už prebiehajúce práce. Ortac si uvedomuje, že ak má mať komunita kontrolu, musí mať prístup k všetkým relevantným informáciám. Žijeme v dobe, keď by informácie mali byť demokraticky prístupné, čo je aj základom vzájomnej dôvery. A vzájomná dôvera je základom dobrého podnikania a obchodu. Ortac si uvedomuje, že partnerstvo medzi komunitou, samosprávou a podnikateľmi je jediný možný základ pre udržateľnú ekonomickú činnosť. Jeho alternatívou by totiž bolo jednoznačne neúnosné riziko vzhľadom na už realizované investície.
Vaša otázka: „V súvislosti s Vašim „Kremnickým fórom“ očakávate, že Ortac Resources nebude mať nad ním kontrolu. Veď ho budete viesť Vy – spoločnosť Astoneco – najatá Ortacom. Ako môže byť takéto fórum nezávislé? “
Odpoveď: V prvom rade spoločnosť astoneco management nebola Ortacom „najatá“, ale bola Ortacom poverená, a to je kľúčový rozdiel. Firma ako astoneco môže fungovať výlučne na báze najvyššej osobnej a firemnej integrity, serióznosti na všetkých úrovniach. Ináč stratí svoje opodstatnenie a dôvod na existenciu, keďže nebude mať čo ponúknuť. Ortac a astoneco musia mať v rozhodovacej skupine tohto Fóra menšinu. Ak by to malo byť opačne, vzniklo by riziko, že Ortac investuje financie do projektu, ktorý nie je pre komunitu prínosom, keďže by Fórum fakticky nereprezentovalo názory komunity. To by znamenalo, že celý projekt by sa stal ekonomicky nerentabilný, aj kvôli veľkému riziku časových posunov a súdnych sporov. Úlohou spoločnosti astoneco je toto Fórum naštartovať, a pomôcť ho riadiť v súlade s demokraticými hodnotami Európskej únie, Aarhuského dohovoru a inými platnými pravidlami. Ako sme už predtým uviedli, chceli by sme toto Fórum založiť v partnerstve s Vami, alebo dokonca s Vami osobne vo vedúcej pozícii.
Vaša otázka: „A naozaj si myslíte, že miestna komunita dokáže kontrolovať prípravu a priebeh projektu a že jej to ťažobná spoločnosť umožní?“ Odpoveď: Áno – s tým, že bude treba urobiť dôležité prípravné práce, medzi ktoré bude patriť aj: zmluva obsahujúca dohodu o dopade-výhodách, ktorá pokryje, okrem iného, aj prijateľnú a neprijateľnú úroveň dopadov a výhod z perspektívy všetkých zúčastnených, zastupiteľská rada Fóra “komunita – samospráva – podnikatelia”, ktorá bude zodpovedná za prijímanie rozhodnutí po tom, ako sa uskutoční dialóg, plná transparentnosť informácií medzi partnermi, aby rozhodnutia boli informované, t.j. založené na plnej informovanosti všetkých strán. dôvera a vzájomné zodpovedanie sa medzi partnermi, aby sa to všetko, o čom hovoríme vyššie, mohlo uskutočniť.
Vo svojom liste ma citujete: „Ortac Resources potrebuje skutočný dialóg, aby mohol zistiť, kde a ako by mal investovať“. Pýtate sa: “Ortac Resources na svojej web-stránke uvádza ako jediný zámer v Kremnici ťažbu zlato-strieborných rúd. Nedočítala som sa, že by chcel investovať inde. Má to byť zasa len háčik, na ktorý sa máme chytiť?”
Odpoveď: Na webstránke Ortacu sú uvedené niektoré základné ťažobné riešenia, ktoré sú pre ťažbu zlata a striebra zo zeme rentabilné technicky i ekonomicky. Sú založené na technickej práci, ktorá už bola vykonaná, ako aj na výsledkoch vyplývajúcich z odkúpenia Kremnice Gold Ortacom. To však v žiadnom prípade neobmedzuje rozsah investícií Ortacu. Koniec-koncov, s peniazmi Ortacu sa budú realizovať jedine tie investície, ktoré sa vyberú v partnerstve s komunitami, ktorých sa budú týkať. Všetky investície, ktoré momentálne prichádzajú do úvahy, oznámi Ortac počas septembra a/alebo októbra, tak ako to Ortac uviedol na svojej tlačovej konferencii 19. júla. Na margo webstránky si dovoľujem poukázať na to, že prezentácia investorom, z ktorej ste použili fotografie, je stále na stránke Ortacu a nebola stiahnutá, ako uvádzate vo svojom liste. (citujem: “Poznámka: Prezentácia pre akcionárov bola po odoslaní tohto mailu Johnovi Astonovi z webu ORTAC vymazaná.”)
Ďalej píšete: „Opakovane tvrdím, že Ortac Resources má dve tváre. Jednu, ktorú ukazuje obyvateľom Kremnice – milú, ústretovú, so sladkými rečami o úprimnosti a snahou komunikovať. Druhú, ktorú ukazuje svojim akcionárom, keď ich informuje o svojich cieľoch a razantných krokoch, ktoré vedú k ťažbe zlata a striebra v Kremnici, pričom im sľubuje významné zisky.“
Odpoveď: Je pravda, že ak by si to komunita želala, a keby sa urobilo zadosť všetkým environmentálnym, technickým a ekonomickým obmedzeniam, potom by bolo zlato a striebro súčasťou investícií navrhnutých Ortacom. No vzhľadom na predchádzajúce problémy s veľkým projektom, ktorý navrhli Kanaďania, by bolo nerozvážne zamerať sa iba na zlato a striebro. A máte pravdu – žiadna investícia sa nedá pritiahnuť bez toho, aby mala návratnosť, aspoň trochu vyššiu než Vám požičia banka. Ak máte dojem, že Ortac má dve tváre – urobíme všetko pre to, aby na internete ukázal všetky aspekty reality spojenej s Kremnicou. Aby sa to nestalo, privítame Vašu pomoc a podnety.
Vaša otázka: „Napokon, čo robí Vaša dcérska spoločnosť Kremnica Gold Mining? Vytrvalo sa usiluje získať povolenie na Otvárku, prípravu a dobývanie v Šturci. Povoľovací proces je pozastavený len vďaka žalobe občianskeho združenia Kremnica nad zlato.”
Odpoveď: Minulý rok Kremnica Gold Mining, pod vedením Kremnice Gold, predložila žiadosť o povolenie na takzvanú malú ťažbu, v súlade s požiadavkami uvedenými v licencii (POPD). Keď sa tento proces raz začne, musí sa doviesť až do konca. Predpokladáme, že úrady sa ním budú zaoberať v bežných hraniciach zákona. Pozícia Ortacu v tejto veci je, že aj keď nebola striktne nevyhnutná, jednoznačne nebola dosť transparentne komunikovaná, a je poučením pre všetkých. Ako možno už viete z početných stretnutí organizovaných Banským Úradom na túto tému, táto ťažba je naozaj minimálna, a je trochu zavádzajúce porovnávať ju s projektom ekonomicky rentabilnej ťažby rúd, o ktorom je reč. Ak OZ Kremnica nad zlato chce naozaj pomôcť Kremnici a okolitým komunitám, potom by možno mohlo svoje zdroje použiť trochu konštruktívnejšie. K tomuto hodnotovému posúdeniu by som sa vôbec nevyjadril, keby ste to nespomenuli Vy. OZ Kremnica nad zlato odmieta dialóg, čo je samo osebe pochybné. Udržateľný rozvoj vždy obsahuje výzvu, a tá si vyžaduje veľa práce a dialógu, nie skrývanie sa za slovami, vyhláseniami a letákmi. Podľa mňa ak OZ naozaj záleží na udržateľnom rozvoji, potom pýtať sa, klásť ťažké otázky, konfrontovať a argumentovať, to je prístup, ktorý by ukázal jeho úprimnú oddanosť veci.
Vaša otázka: „Pýtam sa teda, kde je úprimnosť? Naozaj si myslíte, že Kremničania sú takí hlúpi, že Vám naletia na Vaše sladké reči?”
Odpoveď: V Kremnici som stretol a spoznal veľa, veľa ľudí, ktorých si veľmi vážim. Som si istý, že by neuverili nijakým sladkým rečiam, ani by sa nedali zmanipulovať. Aj naďalej budem počúvať všetkých, úprimný a otvorený dialógu, pretože chcem napomôcť k tomu, aby toto srdce Európy pulzovalo životom.
Svoj list uzatvárate slovami: „Veľmi by som ocenila, keby ste konečne pochopili, že Vám nemôžem dôverovať.”
Odpoveď: So všetkou úctou k Vám, pani starostka, nepoznáte ma. A preto je pochopiteľné, že mi nemôžete dôverovať. Bolo by nerozumné dôverovať tým, ktorých nepoznáme. Ale som si istý, že každý z nás môže by zodpovedný za svoju osobnú a spoločenskú integritu. A dúfam aj, že časom si začneme vzájomne dôverovať, keď uvidíme, že v skutočnosti veríme tomu istému: že ak máme vyjsť v ústrety výzvam spoločnosti, prispieť k ochrane prírody a rozvoju, potrebujeme rôzno-názorovú, silnú zostavu, ktorá spolupracuje a ťahá za jeden povraz?
S úctou, John Aston astoneco management
Zdieľať tento príspevok.