Pavlovi Hollému, kremnickému lekárovi, chrámovému organistovi a organológovi, ktorého nedožité 100. narodeniny si pripomíname v tomto roku, bola v Kremnici na dome č. 32/34 na Štefánikovom námestí odhalená pamätná tabuľa. Doktor Hollý pôsobil ako chrámový organista a organár vo všetkých kremnických katolíckych kostoloch 37 rokov.
Doktor Pavol Hollý, rodák z Chynorian, sa po štúdiách na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a krátkom účinkovaní vo viacerých slovenských mestách definitívne usadil v starobylej Kremnici. Prišiel s diplomom „doktor medicinae universae“, ale tiež s diplomom magistra „scholy pro organo et musica,“ ktorý mu vystavil bratislavský magistrát. Stal sa závodným lekárom pri Rudných baniach, neskôr obvodným lekárom, ale vo voľnom čase sa intenzívne venoval hudbe, predovšetkým organu – kráľovskému nástroju, ktorému popri svojej rodine venoval všetok svoj voľný čas.
Čoskoro sa stal uznávanou autoritou a spolupracoval s viacerými organovými firmami a organológmi. Navrhoval stavby či prestavby viacerých organov alebo sa jednoducho usiloval o záchranu niektorých historických nástrojov na Slovensku. Navrhol a zrealizoval pozoruhodný a vo vtedajšom Československu snáď i prvý moderný organ v sakrálnom priestore – organ pre rímskokatolícky kostol Premenenia Pána v Nevoľnom, kde v tom čase pôsobil Rudolf Baláž, neskorší banskobystrický biskup. Dvojmanuálový organ s pedálom je pozoruhodný nielen po stránke navrhnutej zvukovej dispozície, ale aj výtvarným riešením. Ako organista a odborník v stavbe nástrojov stál pri návrhoch a realizácii nového organu v chráme Sv. Alžbety, tzv. Špitálskom kostole, ktorý spĺňa všetky súčasné parametre moderného liturgického nástroja.
Na sklonku svojho života inicioval stavbu nového reprezentatívneho nástroja v chráme sv. Kataríny, ktorého sa, žiaľ, už nedožil – organ bol kolaudovaný roku 1992, štyri roky po jeho nečakanej smrti.
Pozostalosť doktora Pavla Hollého je uložená v Archíve hudobných rukopisov Slovenskej národnej knižnice v Martine, kde sa nachádza viacero skíc projektov, návrhov na stavbu či prestavbu organov. Všetky tieto materiály dokumentujú jeho celoživotný vzťah k hudbe, predovšetkým k organu, ale aj vzťah k mestu a jeho hudobným tradíciám, pestovanie ktorých vždy nezištne podporoval.
“Dnešné odhalenie pamätnej tabule doktorovi Pavlovi Hollému na dome, v ktorom posledné roky života žil i pracoval, vnímam ako prejav úcty a vďaky mesta vzácnemu človeku, ktorý nielenže žije v spomienkach jeho obyvateľov, ale aj tvorí neodmysliteľnú súčasť kultúrnej histórie mesta,” povedal v príhovore profesor Boris Banáry.
Na odhalení sa zúčastnili všetci piati synovia doktora Hollého, niekoľko vnukov a dokonca pravnučiek a pravnukov. Za rodinu prítomných pozdravil pán Karol Hollý, najstarší syn doktora Hollého, ktorý poslucháčom priblížil otca ako človeka. Napokon pozdravil prítomných aj zástupca primátorky mesta Kremnica Igor Kríž. Podujatie bolo ukončené slávnostným odhalením tabule.
Pamätná tabuľa vznikla z iniciatívy profesora Banáryho a výtvarníka Imricha Csabu Fodora z Kremnice. Obaja do prípravy zapojili občianske združenie SOS Kremnica, ktoré zrealizovalo vyhotovenie tabule. Podľa Daniela Haas Kianičku, predsedu združenia, má pamätná tabuľa vysokú výtvarnú úroveň. “Medailón s podobizňou Pavla Hollého vytvorila medailérka Mária Poldaufová z Kremnice, ktorý do bronzu odlial Štefan Kuzmín. Korpus tabule navrhol Imrich Csaba Fodor a do kararského mramoru ho vysekal Ondrej Kilík z Tekovských Nemiec. Nezastupiteľnú úlohu pri príprave pamätnej tabule zohrala rodina Pavla Hollého. Jej príslušníci pomohli radami, obrazovými podkladmi a zafinancovali samotné vyhotovenie tabule,” hovorí Kianička. Slávnostné odhalenie pamätnej tabule sa uskutočnilo 23. novembra 2012.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.