Zápisnica Komisie rozvoja školstva a práce s mládežou zo zasadnutia dňa 10. 12. 2012
Členovia : Marian Vojtko, Mgr. Darina Bírešová, Mgr. Ivana Šebeňová, Bc. Monika Golhová, Mgr. Eva Kováčiková
Hostia: RNDr. Zuzana Balážová, Mgr. Igor Kríž, Ing. Milan Žabka, Ing. Beata Kirková, Norbert Boldiš, Ing. Jana Volková, Ivan Petráš, Viera Mišíková, Mgr. Lujza Pračková, Ing. Mgr. Mária Slašťanová, Mgr. Peter Plankenbüchler, Mgr. Monika Gombošová, Mgr. Jana Elešová, PaedDr. Elena Hašková, Mgr. Alfréd Haško
Sekretárka: Mgr. Hana Zlatošová
1. Privítanie
2. Základné problémy súčasného základného školstva v Kremnici
3. Financovanie originálnych kompetencií od 1. 1. 2013
4. Rôzne
5. Záver
Marian Vojtko privítal prítomných a oboznámil členov komisie s programom zasadnutia. Vyzval Mgr. Zlatošovú, aby informovala prítomných o základných problémoch fungovania základných škôl v Kremnici.
Mgr. Zlatošová rozposlala prítomným materiál na oboznámenie s problémom (materiál je prílohou zápisnice). Požiadala prítomných, aby sa materiálu vyjadrili.
Ing. Mgr. Slašťanová vysvetlila, že je potrebné problémy prekonzultovať a hovoriť o nich, treba ľudí informovať, aby si nekreslili hororové scenáre a aby sme sa vyhli zbytočným petíciám.
Marian Vojtko doplnil materiál Mgr. Zlatošovej a vysvetlil, že vláda v súčasnosti rieši problémy školstva a upozornil, že z dôvodu racionalizačných opatrení by sa mohlo stať, že nám nariadia vykonať zmeny, ktoré by sme zatiaľ mohli urobiť podľa našich predstáv, čo do budúcnosti možno nebude možné. Taktiež vyjadril názor, že by bolo vhodné, keby sme v budúcnosti nepožadovali v dohodovaco konaní financie na tarifné platy, ale na vybavenie škôl, pomôcky a osobné príplatky zamestnancov.
Ing. Žabka sa vyjadril, že čím dlhšie budeme s procesom otáľať, tým to bude horšie. Keby sa bol celý proces zrealizoval pred 4 rokmi, dnes sme mohli byť niekde inde. Taktiež sa vyjadril k niekoľkokrát spomenutému problému zadržiavania financií na prenesené kompetencie a opätovne zdôraznil, že to nie je pravda a mesto všetky finančné prostriedky poukázané MŠVVaŠ SR postupuje školám. Ak by sa tak nestalo, mesto by muselo financie vrátiť na ministerstvo. Preto požiadal prítomných, aby sa ďalej takéto dezinformácie nešírili.
Mgr. Plankenbüchler reagoval na údaje o výške požadovaných financií na mzdy z dohodovacieho konania. V zápisnici z komisie rozvoja školstva a práce s mládežou zo dňa 12.11.2012 je uvedené“ mesto podalo ďalšiu žiadosť o dohodovacie konanie na KŠÚ…a „na základné mzdy chýbajú prostriedky vo výške 35 730 EUR. V druhom dohodovacom konaní /10.10.2012/ požadovala ZŚ Angyalova na tarifné platy finančné prostriedky vo výške 14 100 EUR. V prvom dohodovacom konaní /žiadosť zo dňa 30.4.2012/ sme požadovali na tarifné platy 39 627 EUR a zatiaľ nám boli schválené vo výške 30 451 EUR. Vyjadril názor, že racionalizácia škôl by sa mala týkať škôl neplnoorganizovaných a nie našich plnoorganizovaných. Citoval zo Smernice MŠ SR č 1/2004-E. z 1. apríla 2004, ktorou sa určuje postup orgánov štátnej správy v školstve a zriaďovateľov škôl a školských zariadení pri zaraďovaní, vyraďovaní alebo zmenách v sietí škôl a školských zariadení a pri zriaďovaní a zrušovaní škôl a školských zariadení. Vyjadril názor, že zriaďovateľ chce zrušiť školu, ktorá plní zodpovedne úlohy svojho školského vzdelávacieho programu, čo konštatovala aj štátna školská inšpekcia počas tematickej inšpekcie v októbri 2012. Ďalej sa vyjadril, že je potrebné sa pýtať aj učiteľov a rodičov na ich názor o zlúčenie škôl. Zisťoval názor učiteľov ich školy a tí sa jednomyseľne vyjadrili proti zlúčeniu škôl. Stále zastáva názor, že k zlúčeniu škôl má pristúpiť zriaďovateľ až vtedy, keď dva roky po sebe budú vytvorené v oboch základných školách v prvom ročníku iba dve triedy, čo bude predpokladom postupného sústredenia žiakov a pedagógov v ZŠ Angyalova. Konštatoval, že základná škola je v rámci prenesených kompetencií plne financovaná zo štátneho rozpočtu a zriaďovateľ finančné neprispieva na mzdy zamestnancov, ani bežné výdavky.
Mgr. Kríž sa vyjadril, že pri otázke zlučovanie sa musíme zamerať na 4 faktory:
– normatívy na školy, ktoré sú určené podľa počtu žiakov a zvýšenie miezd učiteľov
– prevádzková efektívnosť učiteľov
– demografická krivka
– optimalizácia škôl do budúcnosti
PaedDr. Gombošová prezentovala nové podklady na šetrenie finančných prostriedkov pri zlúčení oboch škôl. (podklady sú súčasťou zápisnice). V materiáli na základe prepočtu žiakov v triedach, bolo zistené, že po zlúčení sa spoja dve triedy a to konkrétne v treťom a štvrtom ročníku, čo sú ušetrené dve učiteľky I. stupňa. Ďalej v materiáli sú prepočítané skupiny na delenie v predmetoch anglický, nemecký, ruský jazyk, telesná výchova, náboženská a etická výchova a informatika. Po sčítaní ušetrených hodín v prospech zlúčenia a navýšených hodín v neprospech zlúčenia bol zistené počet hodín a to 1 hodina v prospech zlúčenia na II. stupni v delených skupinách. Ďalej bude ušetrené 18 hodín na plate jedného riaditeľa a 11 hodín na plate zástupcu.
Záverečné zistenia je ušetrenie 3,2 úväzku učiteľa na oboch školách vrátane vedenia, čo predstavuje 40 560 EUR vrátanie odvodov. Na základe normatívu žiakov táto suma neprekročí sumu, ktorú požadujeme v dohodovacom konaní na mzdy t.j. 42 151 EUR, čiže stále bude chýbať na mzdy.
Mgr. Haško sa vyjadril, že už Jozef II. bol autorom myšlienky povinnej školskej dochádzku a my dnes nemáme na ich prevádzku. Vyjadril názor, že už 5 rokov sa zaoberáme predstavou zlúčenia základných škôl, ale za celú dobu sa hovorí len o korunách a eurách a nikto sa nepýta, kde je detská duša a právo rodičov demokraticky si vybrať školu, ktorú bude jeho dieťa navštevovať. Preto je potrebné, aby sa s ľuďmi diskutovalo, aby sa vypočuli ich názory a tiež je nutné spracovať komplexné riešenie otázky školstva v meste.
Mgr. Pračková upozornila, že práve preto sme sa takto zišli, aby sme získali potrebné informácie a mohli zodpovedne aj za občanov rozhodnúť o budúcnosti kremnického školstva.
Ing. Kirková sa vyjadrila k viacerým myšlienkam:
– Existencia eMKLUbu sa zaslúžila o skvalitnenie učebného procesu v našich základných školách tým, že slabší žiaci z našich škôl sa presunuli práve tam.
– ZŠ sú o základnom vzdelaní, a preto hovoriť o ich zameraní a konkurencii podľa nej nie je kritériom.
– Na podnet Mgr. Haška poznamenala, že duševno môžeme robiť do tej miery, pokiaľ na to máme.
– U poslancov je vôľa nájsť optimálne riešenie, dať školám istoty, nie ukrátiť žiakov alebo pedagógov.
PaedDr. Hašková sa opýtala, ako sa dá ušetriť na zlúčení škôl ak budú ponechané obe budovy.
Mgr. Zlatošová odpovedala, že to už bolo vysvetlené jednak v materiáli, ktorý dostali mailom a jednak v prezentácii PaedDr. Gombošovej (oba sú súčasťou zápisnice), že by sme šetrili v prvom rade na delení detí na skupiny a taktiež na efektívnejšom naplnení tried (naše triedy majú v priemere 17,58 žiaka na triedu). Taktiež vyjadrila názor, že dobrý manažér školy by určite dokázal naplniť úväzky učiteľov jednak efektívne a jednak odborne. Stávalo sa, že si učitelia museli dopĺňať úväzky na druhej škole.
Mgr. Plankenbüchler sa vyjadril, že dnes si už okrem katechétky úväzky v druhej škole učitelia nedopĺňajú, ale v minulosti si dopĺňali chýbajúce úväzky učitelia Základnej školy Križkovej na Základnej škole Angyalovej.
Mgr. Bírešová vyjadrila negatívny postoj k zlučovaniu z pohľadu pedagóga, ktorému sa kvalitnejšie vyučuje v triede s menším počtom žiakov, kde môže brať ohľady aj na deti so ŠVVP, ktorých každým rokom narastá.
Mgr. Kováčiková, učiteľka v Spojenej ŠZŠ v Kremnici, sa vyjadrila, že prednedávnom aj u nich prebehol podobný proces. Všetci sa mu bránili, tiež mali obavy z ďalšiehu fungovania a dnes sú radi, veci sa pohli k lepšiemu. Ona zlúčenie odporúča.
N. Boldiš vyjadril názor, že ak zlúčime školy, mohlo by sa stať, že nám ubudne ešte viac detí v prospech súkromnej školy.
Ing. Mgr. Slašťanová sa vyjadrila, že si vie predstaviť zlúčené školy. Určite by v tom boli aj mnohé pozitíva, samozrejme všetko má aj svoje negatíva. Ideály však môžeme mať len do výšky financií.
Marian Vojtko, člen komisie
Zapísala: Mgr. Zlatošová, sekretárka komisie
V Kremnici: 10. 12. 2012
Zdieľať tento príspevok.