Mesto Kremnica vybudovalo v roku 2012 protipovodňové opatrenia, ktoré majú ochrániť obyvateľov Novej Doliny a sídliska Huty pred záplavami z prívalových dažďov. Najprv boli tieto protipovodňové opatrenia kritizované pre poškodenie biotopu, teraz podal podanie na prokuratúru Banský úrad.
Podnet Banského úradu riešila prokurátorka okresnej prokuratúry Andrea Banská. “Mám za preukázané, že stavebný úrad mesta Žiar nad Hronom v územnom konaní nepostupoval v intenciách právnych predpisov, nakoľko si nezadovážil dostatok podkladov pre vydanie rozhodnutia a nezistil tak vo veci skutočný stav. Taktiež nie je zrejmé, či konal v súčinnosti so všetkými účastníkmi konania a dotknutými orgánmi. Rozhodnutie stavebného úradu mesta Žiar nad Hronom je v rozpore s ustanoveniami ustanovení stavebného zákona a správneho poriadku,” píše v proteste prokurátorka.
Stanovisko Obvodného banského úradu v Banskej Bystrinci sa nám získať nepodarilo. Banský úrad na otázky, prečo podal podnet proti rozhodnutiu Stavebného úradu mesta Žiar nad Hronom a či realizované protipovodňové opatrenia v Kremnici predstavujú pre banský úrad problém, neodpovedal.
*Podľa predsedu Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici Vladimíra Bubelíniho, podal úrad podnet na preskúmanie zákonnosti postupu a rozhodnutia o využití územia z dôvodu jeho nezákonnosti. “Hlavným dôvodom nezákonnosti uvedeného rozhodnutia je skutočnosť, že Obvodný banský úrad bol v konaní opomenutý, hoci podľa zákona o územnom plánovaní, stavebného zákona a banského zákona, je dotknutým orgánom.” Na otázku, či realizované protipovodňové opatrenia v Kremnici predstavujú pre banský úrad problém, podľa Bubelíniho nie je možné odpovedať, “keďže do dnešného dňa nemal OBÚ v Banskej Bystrici možnosť oboznámiť sa s dokumentáciou, na základe ktorej bolo vydané rozhodnutie o využití územia na vybudovanie vodozádržných opatrení pre mesto Kremnica.”
Dagmar Szarvasová, vedúca stavebného úradu v Žiari nad Hronom hovorí, že návrh na vydanie predmetného rozhodnutia, ktoré mesto Kremnica predložilo mestu Žiar nad Hronom, nebol v súlade so stavebným zákonom. “Návrh neobsahoval zoznam všetkých účastníkov územného konania, druhy a parcelné čísla pozemkov podľa katastra nehnuteľnosti s uvedením vlastníckych a iných práv, ktorých sa územné rozhodnutie týka. Z návrhu nebolo možné identifikovať, že parcely zasahujú do chráneného ložiskového územia. K zásahu do chráneného ložiskového územia bolo potrebné stanovisko Obvodného banského úradu Banská Bystrica, ktoré mesto Kremnica k návrhu na vydanie územného rozhodnutia nepredložilo.” Keďže stavebný úrad mesta Žiar nad Hronom tieto nedostatky počas konania neodstránil, podanému protestu Okresnej prokuratúry v Žiari nad Hronom vyhovel.
Podľa primátorky Zuzany Balážovej však protest prokurátora namieta proti porušeniu Stavebného zákona, nie proti Banskému zákonu. “Prokurátorka tam vyčíta iné pochybenia, nesprávne identifikovaný majetkoprávny stav, susediace pozemky, alebo že majitelia susedných pozemkov neboli upovedomení.” Podľa primátorky vyjadrenie Banského úradu potrebné nebolo, pretože to sa vyžaduje len pri stavebnom konaní. Protipovodňové opatrenia však podľa nej nie sú stavbou, ale terénnymi úpravami. “V Banskom zákone sa píše, že dotknutým orgánom pri stavebných konaniach je Banský úrad. Tu sa však nejednalo o stavebné konanie, tu sa jednalo o územné konanie, ktoré s Banským zákonom vôbec nesúvisí. Keďže vodozádržné opatrenia sú terénnymi úpravami, nie stavbou, v tomto prípade sa stavebné konanie ani nekonalo.”
Mesto Žiar nad Hronom podľa Szarvasovej vyzve Mesto Kremnica o predloženie potrebných dokladov pre začatie nového územného konania o využití územia na vybudovaných vodozádržných opatreniach. “Po prehodnotení predloženej dokladovej časti, mesto Žiar nad Hronom následne vo veci rozhodne v zmysle platnej legislatívy,” hovorí Szarvasová. Kedy sa tak stane teraz nie je možné posúdiť, pretože “rozhodnutiu predchádza náročný legislatívny proces, ktorý bude závisieť od predloženej dokladovej časti Mestom Kremnica.”
Mesto Kremnica bude preto musieť vyžiadať stanovisko Banského úradu. “Ak by pri obnovenom konaní Banský úrad nedal súhlas na tie terénne úpravy, tak je to jasný dôkaz toho, že takéto neprimerane veľké určenie chráneného ložiskového územia a dobývacieho priestoru ktorý tu máme skutočne spôsobuje problémy pre život v Kremnici. Banský úrad sa odmieta zaoberať zmenšením dobývacieho priestoru, hoci ho k tomu opakovane vyzývame a robí doslova obštrukcie aby ten dobývací priestor nemusel zmenšiť. Je to jasný dôkaz toho, že je to naozaj nevýhodné pre mesto a jeho občanov,” hovorí Balážová.
Podľa vedúcej stavebného úradu v Žiari nad Hronom prípadný nesúhlas Obvodného banského úradu musí byť odôvodnený. “Z dôvodmi sa bude stavebný úrad vypsporiadavať, či už po stránke legislatívnej, tak aj technickej,” uzatvára Szarvasová.
Mesto Kremnica získalo na realizáciu vodozádržných opatrení 20 000 € z Druhého realizačného projektu programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR pre rok 2011. Z týchto prostriedkov boli vybudované zasakávacie ryhy a jamy, ktoré zadržia minimálne 10 000 metrov kubických dažďovej vody v krajine. Projekt trval 5 mesiacov, od 1. novembra do 31. marca a podieľalo sa na ňom 10 ľudí z úradu práce v rámci vytvorenia sezónnej pracovnej príležitosti aj pre znevýhodnené skupiny občanov, ktorí si nedokážu nájsť prácu na štandardnom trhu práce.
Silver Jurtinus
* Stanovisko OBÚ BB doplnené 11.3.2013 o 15.15 hod.
Zdieľať tento príspevok.