Spoločnosť Ortac požiadala mestské zastupiteľstvo o prijatie uznesenia a poslancom navrhla aj konkrétne znenie uznesenia. Poslanci však schválili uznesenie navrhnuté primátorkou.
Ortac vo svojej žiadosti adresovanej mestskému zastupiteľstvu, predložil poslancom návrh uznesenia: “Mestské zastupiteľstvo Kremnice súhlasí, aby spoločnosť Ortac s.r.o. iniciovala posúdenie sociálnych, ekonomických a environmentálnych dopadov a prínosov jeho investičného konceptu Šturecland v Kremnickom dobývacom priestore, podľa najvyšších štandardov transparentnosti a profesionality; a aby v nadväznosti na otvorený, čestný a priamy dialóg medzi všetkými dotknutými stranami z kremnickej oblasti o zložkách návrhu tejto investície Ortac s.r.o. následne predložil výsledný projekt príslušným úradom na posúdenie dopadov na životné prostredie podľa príslušných platných zákonov.“
Podľa poslanca Vojtka navrhovať poslancom znenie uznesenia nie je absolútne štandardné, podľa Viktora Pomichala, riaditeľa Ortac resources pre Slovensko, však “návrh mal byť iba príkladom toho, čo by podľa nás mohlo viesť k požadovanej úrovni otvoreného dialógu. Zároveň sme očakávali, že navrhnuté znenie bude predmetom širšej diskusie, a to sa aj stalo.” Nikto z predstaviteľov firmy Ortac sa však diskusie na verejnom mestskom zastupiteľstve nezúčastnil a všetci prítomní diskutéri z radov občanov sa vyjadrovali proti zámeru ťažby zlata v Kremnici.
Skupina poslancov teda predložila vlastný návrh uznesenia:
“Mestské zastupiteľstvo A/ berie na vedomie predloženú Žiadosť Mestskému zastupiteľstvu o prijatie uznesenia v Kremnici, ktorú predložila firma Ortac s.r.o., ako aj materiál Odpovede investora na otázky občanov. B/ deklaruje že v prípade, ak spoločnosť Ortac s.r.o. bude iniciovať posúdenie sociálnych, ekonomických a environmentálnych dopadov a prínosov jeho investičného konceptu Šturecland v Kremnickom dobývacom priestore, podľa najvyšších štandardov transparentnosti a profesionality, bude sa Mestské zastupiteľstvo v Kremnici aktívne zapájať do tohto procesu. C/ vyzýva občanov mesta Kremnica, odbornú verejnosť, občianske združenia a iniciatívy, aby sa v záujme zabezpečenia čo najväčšej transparentnosti, odbornosti a demokracie v procese posudzovania sociálnych, ekonomických a environmentálnych dopadov a prínosov investičného konceptu spoločnosti Ortac s.r.o., aktívne zapájali do tohto procesu.”
Podľa Mariana Vojtka tento návrh “vôbec nie je v súlade s požiadavkou Ortacu na uznesenie, ktoré oni chceli,” primátorka Zuzana Balážová však tento návrh nazvala legislatívnym nezmyslom. “Ak nejaká spoločnosť chce na danom území robiť aktivity, ktoré majú bezpochyby vplyv na životné prostredie, celý proces sa riadi Zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Prvý krok je, že Ortac by mal zverejniť svoj zámer a obec má v jednotlivých krokoch tento zámer pripomienkovať, to znamená, že je akoby oponentom navrhovateľa.” Poslanecký návrh uznesenia teda podľa nej vôbec nerešpektuje zákon. “Zákon EIA je jeden z veľmi dobre urobených zákonov, ktorý jasne určuje povinnosti jednotlivých strán a my nemáme chcieť nič iné, len aby všetko bolo dodržané tak ,ako o tom hovorí zákon.” Navrhla preto vlastné znenie uznesenia: “Mestské zastupiteľstvo –A/berie na vedomie predloženú žiadosť mestskému zastupiteľstvu v Kremnici o prijatie uznesenia, ktorú predložila firma Ortac s.r.o., ako aj materiál Odpovede investora na otázky občanov. B/bude postupovať podľa zákona č. 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov.”
Podľa poslanca Slašťana ale zámer nepredchádza posudzovaniu vplyvov ako tvrdí primátorka, naopak, posudzovanie vplyvov podľa neho určuje hranice zámeru. “Až na posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa môže stavať potom nejaký zámer,” vykladal zákon Slašťan. “Absolútne nie. Podľa paragrafu 26 celý proces začína tým, že navrhovateľ doručí príslušnému orgánu zámer,” zacitovala primátorka zákon. “A tento zámer my stále nepoznáme, veď v tom je merito veci,” vysvetlila Slašťanovi. Viktor Pomichal na otázku, v akom štádiu je ich zámer a kedy ho predložia úradom a verejnosti pre Kremnické noviny odpovedal: “skompletizovali sme väčšinu našich odborných štúdií, ktoré sú nevyhnutným predpokladom k špecifikácii ekonomiky súvisiacej s ložiskom Šturec. Kompletný projekt predložíme až potom, keď bude spoločne identifikovaný ako všeobecne prospešný.”
Podľa Luboša Kürthyho, predsedu občianskeho združenia Kremnica nad zlato, má spoločnosť Ortac, momentálne problém na trhu. “Táto spoločnosť potrebuje získať správu pre svojich akcionárov, že toto mesto chce s nimi spolupracovať. Myslím si že je to účelové a pán Pomichal potrebuje vyslať správu smerom na akciové trhy, lebo ich situácia je zlá.” Poslanecký návrh podľa Kürthyho vyzerá, akoby mestské zastupiteľstvo chcelo participovať na koncepte Šturecland, čo však nepovažuje za zámer poslancov. “Aby to nevyznelo tak, že sa všetci budeme aktívne zapájať do projektu Šturecland,” vystríhal poslancov Kürthy.
“V tom sme si zajedno,” reagoval poslanec Marian Vojtko a potvrdil, že uznesenia odmietajúce ťažbu zlata sú stále v platnosti: “Za tým si stojíme, nikto ich nespochybňuje. Ak sa stalo, že to navrhované znenie uznesenia znenie môže byť nejakým spôsobom brané inak, ako sme ho mysleli, tak úprimne hovorím, že nie. Nám išlo len o to deklarovať, že chceme využiť svoje právo vstupovať do procesu posudzovania, ak bude začatý, čo vyplýva zo zákona 24/2006. Možno sme to zle napísali, ale súhlasíme s pozmeňujúcim návrhom pani primátorky.”
Pozmeňujúci návrh primátorky poslanci jednomyseľne prijali a následne odsúhlasili v tomto znení aj celé uznesenie. Podľa Ortacu je uznesenie veľký krok dopredu. “Sme radi, že na základe diskusie si poslanci vytvorili svoje vlastné znenie vyhlásenia, ktoré aj odhlasovali. Toto vyhlásenie vítame ako konkrétny krok k otvorenému a transparentnému dialógu,” povedal Viktor Pomichal.
Text a ilustračné foto: Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.