Čože je to päťdesiatka? Spieva sa v jednej pesničke. 50 rokov života školy, inštitúcie, to je množstvo detí, učiteľov, vychovávateľov, ľudí, ktorí žili životom detí, ktorí im dávali lásku a starostlivosť. A samozrejme množstvo príbehov a udalostí.
… z histórie…
Budova Spojenej školy internátnej v Kremnici bola v minulosti využívaná ako Krajský detský domov v Kremnici – ako ústav so zvýšenou výchovnou starostlivosťou. Tento ústav bol zriadený dňa 1. septembra 1955 v budove Ing. Viktora Rakšányiho vo štvrti kpt. Nálepku č.563, s kapacitou 35 vo veku od 6 do 15 rokov. Ústav zamestnával 8 zamestnancov, z toho 5 výchovných a 3pomocných. Riaditeľom bol p. Ján Lehmann. Chovanci boli v domove umiestňovaní na 80% na základe uznesenia Ľudových súdov a Úradovní ochrany mládeže pre rozličné trestné činy. Pre nedostatok priestoru chovanci navštevovali Osemročnú strednú školu v Kremnici. Dňom 1. januára 1957 bol domov premenovaný na Detský domov so zvýšenou výchovnou starostlivosťou.
…začiatky našej školy…
Na základe rozhodnutia ONV- odboru školstva a kultúry v Žiari nad Hronom bola dňom 1. 10. 1962 v tunajšom domove zriadená osobitná škola internátna. Chovanci bývalého detského domova boli postupne premiestňovaní do iných detských domovov. Zásluhu na založení školy mali Michal Jančo ( vtedajší vedúci odboru školstva v Žiari nad Hronom ), Václav Vítek ( okresný školský inšpektor ) a Ján Lehmann ( riaditeľ ZŠIN v Kremnici ) –teda učitelia, ktorým osud a vzdelávanie mentálne postihnutých detínebol ľahostajný.
Prvou riaditeľkou novozaloženej OŠI bola Oľga Lehmannová, ktorá túto funkciu vykonávala až do roku 1989. Vyučovanie prebiehalo v dvoch triedach a zabezpečovali ho dvaja učitelia. Neskôr v priebehu školského roka 1962/63 bola otvorená ďalšia – tretia trieda a vyučovací proces vykonávali traja učitelia. Výchovnú starostlivosť v internáte zabezpečovalo 5 vychovávateľov. Škola sa v priebehu ďalších rokov stále rozrastala. So súhlasom bývalého ONV – OŠ v Žiari nad Hronom sa v roku 1976 odkúpil rodinný dom v susedstve školy, ktorý bol po prestavbe a úpravách v školskom roku 1978/79 daný do prevádzky ako internát pre 25 detí s nariadenou ústavnou výchovou ( neskôr ako internát pre dievčatá i priestory ŠMŠI ).
Dňa 1. 9. 1984 bola zriadená ŠMŠI pri OŠI. Jej priestory sa nachádzali v budove internátu dievčat neďaleko školy. Do ŠMŠI prichádzali deti z dojčenských ústavov, z DD alebo zo sociálne slabších rodín. Výchovno – vzdelávaciu starostlivosť im poskytovali 2 učiteľky MŠ a 2 pomocné vychovávateľky. Z dôvodu nedostatkov priestorov pre výučbu pracovného vyučovania bol v roku 1986 odkúpený ďalší rodinný dom v blízkosti školy. Boli tu vybudované dielne pre prácu s drevom, kovom a taktiež kuchynka a krajčírska dielňa. V okolí budovy sa nachádzala záhrada, ktorá dodnes tiež slúži na vyučovanie predmetu pestovateľské práce.
V školskom roku 1996/97 sa stal novým riaditeľom OŠI PaedDr. Peter Klimek, (ktorý je riaditeľom dodnes). V tomto roku mala škola 14 učiteľov a vyučovanie prebiehalo v 11 triedach, ktoré boli umiestnené v 3 budovách. Zriadené boli 2 internáty – pre chlapcov a pre dievčatá. Bolo v nich ubytovaných 68 detí ( 55 s nariadenou ústavnou výchovou a 13 dochádzajúcich ). V školskom roku 2006/2007 boli v správcovstve ŠZŠI v Kremnici 2 objekty, a to hlavná budova školy a objekt školských dielní. Internát pre deti na týždenný pobyt bol v tomto roku presťahovaný do priestorov internátu ZŠ pre sluchovo postihnutých v Kremnici.
…začiatky Spojenej školy internátnej v Kremnici…
Rozhodnutím Krajského školského úradu v Banskej Bystrici bola ku dňu 31. 10. 2010 zrušená ŠZŠI a jej právnym nástupcom sa stala Spojená škola internátna s účinnosťou od 1. 11. 2010. Vznikla spojením plno organizovanej Špeciálnej základnej školy internátnej na Ul. Sama Chalupku a dvoch menších škôl, ktoré sú umiestnené v zdravotníckych zariadeniach. Ide o Základnú školu pri zdravotníckom zariadení na ulici ČSA v Kremnici a Základnú školu pri detskej ozdravovni Slniečko na Kremnických Baniach.
V školskom roku 2011/2012 bol otvorený prípravný ročník v Špeciálnej základnej škole a taktiež trieda pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami a mentálnym postihnutím. Prípravný ročník je určený hlavne pre deti s poruchami reči, s nedostatočnou školskou zrelosťou a pripravenosťou a pre deti s odloženou školskou dochádzkou. V prípravnom ročníku ponúka naša škola zaškolenie 6-ročných detí, bezplatnú logopedickú starostlivosť, individuálnu výchovno-vzdelávaciu činnosť,odbornú výchovnú starostlivosť, odborný diagnostický proces a rôzne terapie na odstránenie vývinových porúch. Triedy pre žiakov s autizmom a mentálnym postihnutím umožňujú: nácvik a rozvoj komunikácie, rozvíjanie sociálnej terapie, rôzne terapeutické prístupy pri práci ( pohybová terapia,
muzikoterapia, TEACH program, atď… ), individuálnu výchovnovzdelávaciu starostlivosť, odborný diagnostický proces, atď…
…ako je to dnes…
V súčasnosti má Spojená škola internátna 3 spomínané organizačné zložky, a to: Špeciálna základná škola internátna, Základná škola pri zdravotníckom zariadení a Základná škola pri detskej ozdravovni Slniečko. Špeciálna základná škola internátna je momentálne po komplexnej rekonštrukcii. Bol zakúpený nový nábytok, zmodernizovala a počítačová učebňa, školské dielne, školská kuchynka. Dokúpilo sa záhradné náradie, televízory a DVD do tried, interaktívne tabule. Naša škola poskytuje základy vzdelania a výchovy pre deti so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, teda deti s ľahkým, stredným a ťažkým stupňom mentálneho postihnutia. Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje kolektív pedagogických pracovníkov, ktorí sú plne kvalifikovaní a kompetentní na to, aby žiakov čo najlepšie pripravili pre praktický život. Súčasťou kolektívu zamestnancov je aj školský psychológ a logopéd. V popoludňajších hodinách môžu žiaci navštevovať školský klub a rôzne záujmové útvary na škole, ako: tvorivo-dramatický krúžok, športový krúžok, keramický krúžok, krúžok šikovných rúk. Škola spolupracuje aj s rôznymi organizáciami, ako: Mestská polícia, Mestská knižnica, Dom dôchodcov, Múzeum mincí a medailí, Ústav hygieny a národného zdravia, atď… V priebehu školského roka sa zapájame do rôznych aktivít a akcií, a to: Kremnické jablko, Vianočné trhy, Deň Zeme, MDD, Športové turnaje, Deň lesov, výtvarné súťaže, atď…
Základná škola pri zdravotníckom zariadení na Ulici ČSA plní rovnaké ciele ako bežné školy. Žiak je po prijatí do ZZ zaradený do výchovno-vzdelávacieho procesu na základe odporúčania ošetrujúceho lekára. Žiak na hodinách jednotlivých predmetov nadväzuje na posledné učivo z kmeňovej školy, rozsah učiva sa prispôsobuje aktuálnemu zdravotnému stavu a momentálnym možnostiam a schopnostiam žiaka. Súčasťou školy je aj ŠKD, ktorý pomáha zabezpečiť komplexný rozvoj osobnosti žiaka a vytvára podmienky na uspokojovanie jeho záujmov po vyučovaní.
Základná škola pri zdravotníckom zariadení na Kremnických Baniach poskytuje starostlivosť deťom vo veku od 6-15 rokov z celého Slovenska s viacerými diagnózami, medzi ktorými však prevládajú menšie deformácie chrbtice a chronické zápaly dýchacích ciest. Ozdravovací pobyt trvá 28 dní, výnimočne i dlhšie.
Vyučovanie v turnusoch je náročné, ale snaží sa prispôsobiť tempu žiakov i preberanému učivu v kmeňovej škole. V triedach sa postupuje individuálnou či skupinovou formou. V novom školskom roku 2012/2013 má Spojená škola 35 zamestnancov, z toho je 26 pedagogických pracovníkov a 9 nepedagogických pracovníkov. Na škole je spolu 140 žiakov, z toho má Špeciálna základná škola internátna 74 žiakov. V A – variante sa vzdeláva 61 žiakov, v B – variante 12 žiakov a v C – variante 1 žiak. 37 žiakov je umiestnených na internáte na týždenný pobyt. Základná škola pri zdravotníckom zariadení na Kremnických Baniach má v priemere 36 žiakov a Základná škola pri zdravotníckom zariadení na Ulici ČSA má v priemere 30 žiakov. 16.4.2013 Spojená škola internátna v Kremnici oficiálne oslávila toto významné jubileum.
Slovo na záver
Čas plynie rýchlo. Človeku sa ani nechce veriť, že už uplynulo 50 rokov od vzniku Špeciálnej základnej školy internátnej v Kremnici. Každý deň stretávame blízkych ľudí, ktorí boli bývalí zamestnanci našej školy, alebo ktorí mali niečo spoločné s našou školou. Radi si s nimi zaspomíname na tie časy, keď im múry školskej budovy boli blízke, keď prežívali spolu s nami denné bežné starosti i radosti. Za ich dlhoročnú, obetavú a namáhavú prácu im patrí vďaka a uznanie. Vďaka za obetavú a svedomitú prácu patrí i riaditeľom, ktorí sa v tejto funkcií vystriedali – p. Oľge Lehmanovej, p. Eve Dankovej, p. Libuši Kubánovej a p. Petrovi Klimekovi.
Naša škola má v sebe všetko to, čo v sebe skrýva každodenný život. Má svoju históriu, prítomnosť i budúcnosť. Pri zhodnocovaní našej 50 ročnej práce, môžeme konštatovať, že pri výchove a vzdelávaní mentálne postihnutých žiakov sme nič nenechali náhode a snažili sme sa posúvať vpred. V tom spočíva naše zadosťučinenie z vynaloženej námahy. Dôležitú úlohu v tom zohrala bohatá účasť všetkých zamestnancov školy v minulosti i dnes. Duša mladého človeka je ako notová osnova, melódiu ktorej píše sám pedagóg s obetavosťou, láskou a námahou.
J. A. Komenský nám zanechal tento odkaz: „ … aby sme s hľadaním pravdy, dobra a krásy s trpezlivou láskou, pracovito a nenásilne kráčali k životnej múdrosti, radosti a šťastiu, lebo len tak sa môže škola stať chrámom vzdelanosti a výchovy. “
Eleonóra Alaxová
Zdieľať tento príspevok.