Do tretice všetko dobré neplatilo pre Kremnicu na poslednom rokovaní poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja v tomto volebnom období. Ani tretí pokus o prijatie rovnakého uznesenia proti ťažbe, aké má Detva, nevyšiel. Stiahnuť bod z rokovania navrhol poslanecký klub strany SMER-SD.
Poslanci za okres Žiar nad Hronom, ktorí toto uznesenie predložili, so stiahnutím tohto bodu s rokovania nesúhlasili. Ladislav Kukolík nechápal, prečo sa tento bod má z rokovania stiahnuť. “Som z toho rozčarovaný a znechutený,” povedal. Pripomenul, že v apríli bolo uznesenie o Detve prijaté napriek tomu, že ani v Detve neexistoval konkrétny projekt, nebola k nemu vypracovaná EIA, návrh uznesenia neprešiel komisiami a dokonca to bol poslanecký návrh, ktorý si našli na laviciach v deň rokovania, ale z úcty a solidarity ku kolegom v Detve tento návrh podporili. Podľa Kukolíka je stiahnutie bodu z rokovania precedens. Ešte nikdy sa podľa neho nestalo, aby nebol schválený poslanecký návrh za okres. Proti stiahnutiu bodu z rokovania protestoval aj poslanec Vladimír Flimer: “Naše zastupiteľstvo má obhajovať záujmy ľudí z regiónov a odmietnutie tohto bodu vidím ako veľkú facku nielen občanom Kremnicka ale aj nám, kolegom zo žiarskeho okresu.”
Ďalšia podmienka na stole
Poslancovi Danielovi Gelienovi sa nepáčilo, aké podmienky si zastupiteľstvo neustále kladie. “Od apríla nám tu dávate podmienky, ktoré musíme splniť, aby bolo schválené stanovisko aj vo veci Kremnice. Od apríla počúvame, že máme vašu podporu, že ste samozrejme proti, len sa musí zjednotiť región, len musia sa zjednotiť starostovia a ešte neviem kto všetko sa musí zjednotiť. A keď vám predložíme o tom relevantné dôkazy, je tu zase ďalšia prekážka.” Predseda BBSK Vladimír Maňka ďalšiu podmienku vyslovil vo svojom príhovore. Na stretnutí s Marianou Novotnou, ktorú sprevádzali zástupcovia dvoch najväčších zamestnávateľov v Kremnici, totiž vyslovil požiadavku, že si majú “obísť všetkých podnikateľov” a získať ich stanoviská. “Dajte na stôl to čo hovoríte, aby sme mali naozaj na to argumenty,” nastolil na zastupiteľstve ďalšiu požiadavku Maňka. Zaradiť tento bod do rokovania by podľa neho bol risk, ktorý by v prípade neschválenia, iba posilnil firmu, ktorá chce v Kremnici ťažiť. Prečo by tento bod nemal byť schválený, keď všetci naprieč politickým spektrom deklarujú, že sú proti ťažbe v Kremnici, nekonkretizoval.
Údajná dohoda
Vladimír Maňka Na zastupiteľstve tvrdil, že demonštranti na tomto zastupiteľstve nie sú prítomní preto, lebo sa s nimi stretol, “uverili si a povedali si ďalší postup”. Mariana Novotná, zástupkyňa občianskeho združenia Kremnica nad zlato, ktorá toto stretnutie absolvovala však tvrdí, že to nebola dohoda v tom pravom slova zmysle. “Nebol jediný problém, na ktorý by sme narazili. Absolútne súhlasil so všetkým, čo sme si povedali. Bolo ale jasné, že urobí všetko preto, aby tento bod nebol predmetom rokovania. Keď som videla, že je to nepriechodné, tak som so stiahnutím tohto bodu súhlasila,” priznáva Novotná, ktorá zo stretnutia odišla s uistením, že Vladimír Maňka sa za prijatie takéhoto uznesenia osobne zasadí, ale až po voľbách. Týždeň po tomto stretnutí sa Maňka stretol aj s predkladateľmi návrhu, poslancami za žiarsky okres. Podľa Geliena im Maňka povedal, že nie je vôľa v poslaneckom klube strany SMER-SD aby to bolo prerokované teraz, v predvolebnom čase. “My sme mu všetci povedali, že nevidíme dôvod, aby sa to odkladalo a tiež si myslíme, že nemôžeme my ani on ako kandidáti do VUCky sľúbiť niečo, čo nevieme splniť, lebo nevieme, či získame mandát.” Napriek tomu, že so stiahnutím priamo na rokovaní zastupiteľstva nesúhlasila ani pani Novotná a protestovali proti nemu aj predkladatelia, tento bod poslanci z rokovania stiahli.
Protestovali aj poslanci za Detvu – na klube
Stiahnutie tohto bodu z rokovania Gelien nepovažuje za férové zo strany župana ani ostatných kolegov, preto na protest, spolu s ďalšími poslancami, odišiel. “Nedokázal som ďalej sedieť medzi ľuďmi, ktorí nám polroka rozprávajú ako nás podporujú a keď sa k tomu dvakrát malo pristúpiť, tak vždy hľadali len prekážky,” povedal. Roman Malatinec, poslanec BBSK za okres Detva, v apríli nesúhlasil, aby sa uznesenie o Detve týkalo aj Kremnice. Žiadal, aby poslanci za žiarsky okres predložili svoj návrh samostatne a deklaroval, že ich návrh podporí. V diskusii však poslancov za žiarsky okres nepodporil v auguste, ani v októbri. “Nie je pravda, že som ich nepodporil. V klube strany SMER-SD som mal výhrady proti stiahnutiu toho bodu z rokovania a hlasovania som sa zdržal,” povedal Malatinec. Podľa ďalšieho poslanca za okres Detva Miroslava Suju, sú firmy v Kremnici aj Detve prepojené a nebojujú čestne. “Ani uznesenie kraja nie je právne záväzný dokument, preto sa snažíme zákaz povrchovej ťažby a kyanidového lúhovania zaviesť do územného plánu kraja, čo už záväzný dokument bude. Aj schvaľovanie územného plánu však zastupiteľstvo presunulo na nasledujúce volebné obdobie. Druhá strana asi potrebuje na miesta poslancov dosadiť svojich ľudí,” myslí si Suja, ktorý na poslednom zasadnutí zastupiteľstva prítomný nebol. Z poslancov za Detvu teda hlasoval proti stiahnutiu tohto bodu iba Ján Šufliarský. Či sa uznesenie proti povrchovej ťažbe a kyanidovému lúhovaniu v Kremnici dostane na rokovanie a či bude schválené, závisí od zloženia budúceho zastupiteľstva BBSK.
Známy investigatívny novinár Tom Nicholson sa v rámci projektu “Slovenský maratón”, ktorého cieľom je navštíviť v roku 2013 čo najviac slovenských gymnázií a motivovať mladých ľudí, aby sa začali zaujímať o verejné veci, navštívil aj Súkromné gymnázium v Kremnici. Po prednáške odpovedal na otázky Kremnických novín.
Kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation, ktorá predtým vlastnila licenciu na dobývací priestor, Vám nie je neznáma, spomenuli ste ju aj na prednáške. Sledovali ste tému ťažby v Kremnici aj po tom, čo Tournigan licenciu predal spoločnosti Ortac Resources?
Do hĺbky som sa téme nevenoval. Viem, že Tournigan zamestnával na Slovensku človeka. Volal sa Pomichal.
Riaditeľom Ortac Resources pre Slovensko je Viktor Pomichal.
No vidíte. Už Tournigan sa oňho zaujímal, či môže byť tvárou ich spoločnosti. Viem to, lebo som poznal jedného lobbistu, ktorý pracuje v Bruseli a on dal ponuku aj mne, aby som sa stal hovorcom Tourniganu. Ja som to odmietol s tým, že s tým nechcem mať nič spoločné.
V prednáške ste vraveli, že poznáte praktiky korporácií. Pred časom tu vznikla diskusia, či sponzorské dary, ktoré spoločnosť Ortac rozdáva, sú v poriadku, alebo je to istý druh úplatku.
Bez debaty je to korupcia, lebo títo ľudia sa dostali do konfliktu záujmov, keď tie peniaze brali a keď ich vzali, tak by bolo trápne, keby inak konali. Takéto firmy sú šikovné, zamestnávajú lobbistov, ktorí pre nich pracujú a využívajú všetky metódy na to, aby dosiahli svoj cieľ. Stojíte proti veľmi silnému súperovi.
Gymnazistom ste predstavili svoj koncept. Chcete vytvoriť silnú sieť ľudí, ktorá sa bude aktívne angažovať v riešení problémov spoločnosti. Na ostatnom zastupiteľstve BBSK viacero poslancov priznalo, že toľko mailov a telefonátov od občanov, čo dostali v ostatnom čase proti ťažbe v Kremnici, nepamätajú za celé volebné obdobie. Napriek tomu túto spätnú väzbu od občanov nevypočuli a uznesenie znova odložili. Myslíte, že angažovanosť má zmysel, keď väčšinou sa aj tak nepodarí nič zmeniť?
Sú tu dve roviny problému. Prvá rovina je, akoby to tu vyzeralo, nebyť toho odporu. Bez neho by už ten kopec bola dávno vyťažený. Vy hovoríte, že ste nič nedokázali, ale zároveň ste ťažbe zabránili. Druhá vec je, že progres predsa trvá. Poznám politikov aj osobne a viem, že sú veľmi nervózni z toho, keď sa ľudia verejne angažujú. Preto je to pre mňa veľmi sľubná cesta, lebo oni sú zvyknutí, že ľudia na Slovensku sú ako ovce. Všetko ľahko prejde, lebo aj tak nadávať budú iba doma. Ja vnímam Kremnicu ako vzor pre tento pokus, o ktorý sa snažíme teraz, dať ľudí dokopy. Náš projekt nebude v mene jedného mesta a jedného konkrétneho cieľa, ale tá metóda je veľmi efektívna a verím, že napriek tomu, že vy ste zatiaľ svoj cieľ nedosiahli, politici to nemôžu ignorovať, lebo ten tlak je obrovský. A bez toho, aby sme sa snažili niečo zmeniť, sa nič nezmení. Absolútne nič.
Pomichal Kremnickým novinám výsadu neudelil
Skontaktovať sa s riaditeľom Ortac Resources pre Slovensko a získať jeho odpovede nie je vôbec jednoduché. Jeho telefónne číslo, ktoré je uvedené v zámere na hlbinnú ťažbu je nedostupné a rozhovor pre Kremnické noviny dlhodobo odmieta. “Interview tvárou v tvár, o ktoré žiadate, je výsadou, ktorá sa udeľuje dôveryhodným novinárom,” odpísal na žiadosť o stretnutie. Viktor Pomichal komunikuje iba písomne. Či je to len zhoda mien, alebo pracoval už pre Tournigan Gold Corporation, ako to tvrdí Tom Nicholson, Pomichal nepotvrdil, ani nevyvrátil. “Odpoviem Vám hneď, ako mi dovolia pracovné povinnosti, ” odpísal na otázky. O ďalšie dva dni prišla z tlačovej kancelárie Ortac Resources strohá odpoveď: “pán Viktor Pomichal začal pracovať pre Ortac Resources dňa 27. júna 2012” a link na jeho oficiálny životopis, kde sa zmienka o pôsobení v kanadskej spoločnosti nenachádza.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.