Reštaurátor tvrdí, že umelý sneh mohol poškodiť barokovú fontánu na námestí a oznámil to mestu aj pamiatkovému úradu. Pamiatkový úrad už mesto upozornil a vykoná v tejto veci štátny dohľad. Rozbor umelého snehu však prítomnosť nebezpečných látok nepotvrdil.
Podľa oznámenia, ktoré reštaurátor Tomáš Lupták odoslal mestu aj pamiatkárom, bola fontána počas niekoľkých týždňov postupne prekrývaná vrstvami technického snehu. “Vodným zdrojom pre tento technický sneh bol potok, ktorý je v Kremnici zároveň kompletnou splaškovou kanalizáciou. Baroková fontána bola teda zasnežovaná splaškovou vodou,” píše v oznámení Lupták, podľa ktorého “akékoľvek možné poškodenia pamiatky, zasolenia, farebné zmeny, zákaly, praskliny, deštrukcia kamennej hmoty zavinené iným subjektom nie sú predmetom záruky na realizované dielo.”
Pamiatkový úrad v Banskej Bystrici na oznámenie Tomáša Luptáka reagoval upozornením, v ktorom mesto Kremnica upozorňuje na povinnosti vlastníka kultúrnej pamiatky a pamiatkovej rezervácie. Zároveň pamiatkový úrad v druhom štvrťroku vykoná štátny dohľad, v ktorom posúdi “stav pamiatky a pamiatkového územia s návrhom na ich ďalšiu ochranu.”
Podľa Mariána Sikoraia z oddelenia výstavby je to zatiaľ iba tvrdenie reštaurátora, ktoré musí niečím doložiť. “Je to názor reštaurátora, ktorý ho predostrel mestu a je na ňom, aby preukázal, že tie vody naozaj poškodzujú kultúrne pamiatky. Z poznatkov a skúseností, ktoré máme, sme nenadobudli pocit, že by dochádzalo k ohrozovaniu kultúrnych pamiatok. Za takých podmienok by sme na to nedali povolenie,” povedal Marián Sikorai.
Poslanci Big Air chcú
Poslanci opätovne vyjadrili podporu podujatiu Big Air v meste a svoje výhrady smerovali k reštaurátorovi. Podľa poslanca Jaroslava Slašťana, “ako keby to smerovalo tam, že ak náhodou tá fontána bude pretekať, nedajbože tam budú nejaké trhliny, máme vinníka, bol to Big Air.” Podľa poslanca Ivana Petráša fontána dodnes nefunguje. Či fontána funguje, je otázka aj podľa Lujzy Pračkovej. “Toto celé aby nebolo len hľadanie vinníka, prečo fontána nefunguje, aby sa tu hľadal iný vinník ako ten, kto ju reštauroval.” Podobne sa vyjadril aj poslanec Dušan Privalinec: “Myslím si, že tá fontána je problém, ale pána Luptáka, nie Big Airu a mesta Kremnica.” Rekonštrukciu barokovej fontány realizovala spoločnosť Restauro s.r.o., ktorej je Tomáš Lupták konateľom. Náklady na rekonštrukciu dosiahli 109 188 €.
Z kanalizácie fontány mizne voda
Problémy s fontánou priznáva aj vedúci oddelenia technických služieb Peter Grosch, podľa ktorého voda mizne z prepadovej nádrže fontány. Reštaurátor Tomáš Lupták sa domnieva, že problém je v poškodenej prepadovej liatinovej kanalizácii fontány, jej rekonštrukcia však nebola premetom zmluvy. “Tento stav je realitou z konca roka 2013 a skutočnú pričinu treba diagnostikovať. Počas tlakových skúšok bola kanalizácia funkčná. V priebehu realizácie reštaurovania nám odtokovú kanalizáciu už zaliali betónom a prerobili sme ju nad rámec zmluvy. Nad rámec zmluvy sme realizovali aj iné práce minimálne za 9 000,- €. Všetko, čo bolo predmetom zmluvy, sme zrekonštruovali a funguje,” hovorí Lupták, podľa ktorého spoločnosť Restauro s.r.o. vo veci miznutia vody z prepadovej nádrže fontány dodnes nedostala žiadnu písomnú informáciu od mesta Kremnica. “Spoločnosť Restauro s.r.o. nemožno viniť z problémov týkajúcich sa technológie prečerpávania vody vo fontáne. Mesto však určite urobí všetko pre to, aby fontána bola funkčná,” hovorí primátorka Zuzana Balážová.
Sneh nebol kontaminovaný
Mesto na základe podnetu od Tomáša Luptáka odobralo vzorky snehu do laboratória Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti vo Zvolene. Podľa vedúcej laboratória Anny Ferienčíkovej, “z pohľadu zloženia tá voda plne spĺňa imisné limity na vypúšťanie do povrchových vôd.” Prítomnosť amoniaku, ktorý sa v splaškových vodách vyskytuje bežne v koncentrácii 20 – 30 miligramov na liter, bol vo vzorke nameraný v koncentrácii 0,13 mg/l, pritom imisný limit je 1 miligram. “Voda je ďaleko od limitu kontaminácie amoniakom,” konštatovala Anna Ferienčíková.
Pamiatkový úrad: Big Air námestie dehonestuje
Napriek priaznivým výsledkom rozboru snehu, Pamiatkový úrad sa bude v budúcnosti k športovým aktivitám na kremnickom námestí, stavať negatívne. “Zatiaľ sme volil cestu upozornenia z titulu, že ide o nezákonné postupy. Mesto je povinné v rámci platnej legislatívy vždy požiadať, ak chce na nehnuteľnosti robiť akékoľvek úpravy. Mala som rokovanie s pani primátorkou, kde som jej povedala, že toto je absolútne nevhodná aktivita na území pamiatkovej rezervácie, ktorá ju dehonestuje. Myslím si, že pre Kremnicu to nie je podstatná a náležitá činnosť, keďže Kremnica je obklopená nádhernými horami, kde sa organizujú aktivity zimného športu, nie je preto relevantné to ťahať do centra. Ja som za to, aby atraktivita centra sa zvyšovala, ale nie takýmto nevhodným spôsobom,” myslí si riaditeľka Krajského pamiatkového úrad Banská Bystrica Zuzana Klasová, ktorá vyjadrila aj vážny nesúhlas s projektom zasnežovania námestia. “Ťahať umelé zasnežovanie cez areál františkánskeho kláštora a cez celú pamiatkovú rezerváciu? To sú absurdity!”
Big Air: Historické námestie je kulisou
“Inde ako na námestí naše podujatie nemá význam, lebo stratí svoju jedinečnosť a pridanú hodnotu tak pre Kremnicu ako aj pre divákov. Nie je naším zámerom profilovať sa ako športové podujatie ale ako kultúrno-zábavná udalosť, ktorá má svoju hodnotu práve v historickom centre, kde sú pamiatky kulisou,” hovorí šéf organizačného tímu Big Air v meste Ondrej Horváth. “Vyjadrenie pamiatkového úradu neakceptujeme ani vzhľadom na skutočnosť, že za 7 ročníkov, ktoré má Big Air v meste za sebou, sme nič na námestí nenávratne nepoškodili a už vôbec sme nijakým spôsobom neznehodnotili žiadny z pamiatkovo chránených objektov. Privítame akúkoľvek diskusiu k podmienkam a opatreniam, ktoré budeme mať urobiť, aby bolo podujatie čo najmenšou záťažou a aby bolo všetko na námestí dostatočne chránené pred poškodením,” hovorí Horváth. Tomáš Lupták je pripravený spolupracovať pri príprave pravidiel pre organizovanie podobných podujatí v blízkosti pamiatkovo chránených objektov. “Hystéria nie je na mieste. Ide len o to, aby pri organizovaní podobných podujatí boli rešpektované pravidlá v pamiatkových rezerváciách, čo je v záujme všetkých zúčastnených strán.”
Či siedmy ročník unikátneho podujatia, ktoré do centra mesta pritiahlo množstvo divákov a Kremnicu propagovalo v celoplošných médiách, bol posledným, alebo organizátori, mesto Kremnica a pamiatkári nájdu spoločný kompromis, ukážu až výsledky štátneho dohľadu a ďalšie rokovania o budúcnosti športových aktivít v pamiatkovej zóne.
Silver Jurtinus, foto: www.bigairvmeste.sk
Zdieľať tento príspevok.