Začalo odkrývanie súkromných dejín storočia lyžovania

Výstava Kremnica, slovenský Semmering inšpirovala Ivana Králika, aby zdokumentoval začiatky organizovaného lyžovania z rodinného archívu a z archívov svojich priateľov. Vznikla tak výstava Začiatky lyžovania v Kremnici a Banskej Bystrici, ktorú je možné zhliadnuť v Galérii Archív.

zaciatky_lyzovania

Ivan Králik otvára výstavu Začiatky lyžovania v Kremnici a Banskej Bystrici

Aktuálny trend odkrývania súkromných dejín jednotlivcov, ktoré sú však zaujímavé nielen pre ich rodiny a blízkych, ale majú čo povedať aj širšej verejnosti, zachytil aj pán Ivan Králik.“Výstava Múzea telesnej kultúry Slovenskej republiky inštalovaná v Bellovom dome ma inšpirovala k tomu, aby sa  obšírnejšie dokumentovalo organizované lyžovanie v období do konca 40. rokov minulého storočia. Nechceme konkurovať profesionálnej výstave. Chceme poukázať, že je možné doplniť chýbajúce údaje. Možno sa nám podarí vzbudiť záujem lyžiarskej verejnosti, aby zapožičali dokumenty pre vyhotovenie kópií, alebo niektoré exponáty darovali do fondov Múzea telesnej kultúry SR. Práve teraz, keď si pripomíname 100 rokov prvých lyžiarskych pretekov v Kremnici, je na to vhodné obdobie,” hovorí kurátor výstavy Ivan Králik.

Jeden panel z dvanástich, ktoré na výstavu pripravil, venoval aj svojmu otcovi Tiborovi Králikovi, ktorý mal 3. júna tohto roku výročie 100. rokov narodenia a okrem toho, že bol výborným lyžiarom a tenistom, vyrábal aj lyžiarske vosky KRÁLIK WAX s logom zajaca. Ďalšie panely dokumentujú začiatky lyžovania v Kremnici a v Banskej Bystrici, budovanie lyžiarskych areálov, začiatky pretekov Biela stopa SNP, venujú sa aj poďakovaniu dobrovoľníkom, ktorí pomáhali pri príprave pretekov a sumarizujú články od novinárov.

“Exponáty sme získavali z rôznych zdrojov a bolo to veľmi náročné,” hovorí pán Králik: “Verím, že táto druhá výstava je len začiatkom k uvažovaným oslavám 100 rokov lyžovania v Kremnici. Veď obdobie druhej polovice storočia je podstatne bohatšie  ale aj náročnejšie na jeho pravdivé zdokumentovanie. Bude to veľmi háklivá práca, vyžiada si zapojenie  širšieho kolektívu. Do tejto činnosti prajem veľa odvahy, veľa elánu, aby nepodľahli pri prvých sklamaniach a hlavne sa dbalo na dodržiavanie vzájomnej tolerancie.”

Priestor pre výstavu v priestoroch Galérie Archív poskytlo občianske združenie Cremnicium a prezrieť si ju môžete denne od 16. do 19. hodiny. Podľa Miloša Lacka sú v Galérii Archív pripravení vystaviť aj exponáty ďalších vystavovateľov, ktorí výzvu Ivana Králika vypočujú, prezrú domáce archívy a svoje exponáty vystavia. “Priestoru máme dosť,” ubezpečuje Miloš Lacko. V ďalších priestoroch galérie je nainštalovaná výstava fotografií Miloša Lacka z Nórska a výstava fotografií prírody Jaroslava Slašťana.

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.