Kremničan Andrej Zachar žije už roky za hranicami Slovenska. Pacuje ako softvérový inžinier a jeho vášňou je argentínske tango, za ktorým neváha cestovať po celom svete. Teraz sa rozhodol, že argentínske tango prestaví aj Kremnici.
Andrej v Kremnici vyštudoval gymnázium a ďalej v štúdiu pokračoval v Prahe, kde sa dostal do prostredia argentínskeho tanga. „Začal som tancovať a veľmi ma to oslovilo. Zamiloval som sa do tanga hneď po prvej hodine, keď mi povedali, že tango je založené na improvizácii a nie sú tam žiadne kroky, nie sú tam figúry, nie je tam štruktúra, ktorá sa musí nasledovať. Človek sa začína učiť nový jazyk – reč tela – a začína tým, že sa postupne učí abecedu. Po abecede sa učí slabiky a keď už tie slabiky ovláda, začne tvoriť slová. Tango je teda univerzálny jazyk, takže je úplne jedno odkiaľ človek pochádza alebo kde žije, nemusí povedať ani pol slova a dokáže tancovať s človekom, ktorého v živote nevidel. Niekedy to môže byť celkom intenzívny zážitok. Je to proste asi tak, ako keby človek prvý krát stretol nejakú dušu a zrazu zaznie súzvuk porozumenia a tí tanečníci sa môžu ako keby rozprávať celú noc bez toho, aby v tej konverzácii bol nejaký zádrheľ,“ opisuje Andrej Zachar.
Čím viac partneriek, tým lepší tanečník
Tangu sa Andrej venuje už šiesty rok. „Jediná cesta k zdokonaleniu sa je tango promiskuita. To znamená, že musíte tancovať s čo najviac cudzími partnermi. Čím viac ich máte, tým je väčšia šanca, že sa to naučíte lepšie. Keď budete tancovať iba s jedným partnerom, naučíte sa jeho chyby. Je preto žiaduce, aby ste tancovali s tisíckami partnerov. Na technike tanca je vidieť, keď má človek odtancované. Ja som už tancoval s približne dvomi tisíckami partneriek.“ Ako sa vlastne spozná dobrý tanečník tanga? „Tanec musí byť plynulý, elegantný, bez zásekov. Keď tancujem, mám pocit, že ovládam telo partnerky, že ona je súčasťou mňa a to je strašne zaujímavá, unikátna vec. Keď chcem, aby partnerka švihla nohou, nepoviem jej to do ucha, ale predám jej telom impulz. Tango je dialóg. Tancuje sa do kruhu proti smeru hodinových ručičiek a partner musí dávať pozor, kto je pred ním, kto je za ním, má na starosti priestor okolo seba a partnerka ten priestor vyplňuje. Je to veľmi intuitívny proces.“
Tango maratóny v Bruseli mali ohlas
Na Slovensku tango komunita takmer neexistuje, svetovú úroveň majú podľa Andreja Zachara štyria, piati tanečníci. Ani inde v Európe sa však nejedná o masovú záležitosť, takže aby sa mohli tanečníci navzájom stretávať a zdokonaľovať sa, musia cestovať na rôzne podujatia. Tango maratóny, ktoré Andrej Zachar organizoval v Bruseli, sa stali veľmi populárnymi a presadili sa medzi etablovanými akciami, ktoré fungovali aj desať rokov. „Hneď prvý rok sme mali extrémne veľký záujem a veľmi vysokú úroveň. Prišlo tristo účastníkov z tridsiatich troch krajín sveta. Podarilo sa nám osloviť sponzorov, takže na každom stole boli čokoládové pralinky a každý mohol jesť, koľko chcel. Počas toho víkendu sme zjedli sedemdesiat kíl belgickej čokolády! Bola to perfektá kombinácia – veľa energie, pocit šťastia, skvelí ľudia dookola a úžasná atmosféra. Malo to veľký ohlas. Maratón sme organizovali tri roky po sebe.“
Argentínske tango predstavia v Kremnici
Teraz sa Andrej rozhodol pozvať tanečníkov tanga na Slovensko, do rodnej Kremnice. „Chcel by som dotiahnuť tango aj na Slovensko a keďže som z Kremnice a cítim sa byť lokálpatriot, tak som chcel urobiť pre toto mesto niečo v rámci mojich možností. Pozval som sem ľudí, ktorých poznám zo zahraničia. V tom čase sa v tangovom svete dejú dve veľké udalosti, jedna v Berlíne a druhá v Belehrade, takže ľudia ktorí pôjdu na tieto akcie, sa majú možnosť stretnúť v Kremnici a zatancovať si spoločne ešte pred týmito veľkými podujatiami. Chcel by som ukázať Kremničanom a širokej verejnosti, ako argentínske tango vyzerá a pripravili sme aj workshop, kde sa ľudia budú môcť naučiť prvé kroky – prvé písmená abecedy tanga. Prísť môže každý, aj ten čo v živote tango nevidel, určite je však dobré prísť s tanečným partnerom a v spoločenskom oblečení. Keďže mesto nám poskytlo priestory, vstupné je dobrovoľné,“ pozýva Andrej na podujatie Golden milonga v nedeľu 27. decembra do mestského kultúrneho strediska.
Nepísané pravidlá sú prísne
Slovo milonga znamená jednak priestor, kde sa tancuje – tango tančiareň, a zároveň je to aj žáner v tangu. Je to veľmi rýchly a rytmický tanec, vysvetľuje Andrej Zachar. „Na tradičnej milonge sedia na jednej strane muži a na druhej ženy. Keď začne hrať hudba, vytvoria sa páry a začnú tancovať. Tancujú štyri pesničky, to sa nazýva tanda a po nich nasleduje takzvaná kortina, predel, kedy sa hrá úplne iný žáner, napríklad disko alebo hiphop a to je signál, že si tanečníci majú vymeniť partnerov.“ Napriek tomu, že v argentínskom tangu neexistujú tanečné kroky ani predpísané figúry, má nepísané pravidlá a funguje tam prísny kódex. „Tango nie je o súťažení, je to presný opak. Výhrou v argentínskom tangu je to, ak s vami ide tancovať tá partnerka, s ktorou vy chcete tancovať. Výhrou je, že ju vôbec môžete osloviť! Vyzvanie k tancu sa totiž nedeje priamo oslovením, ale funguje na očnom kontakte. Takže ak s vami partnerka nechce tancovať, tak sa jednoducho na vás nepozrie a je to úplne jasný signál, že za ňou nemáte ísť.“ Na Golden milonge v Kremnici bude do tanca hrať tango DJ Vladimír Dudr z Prahy, príde aj tango majster Damian Mechura z Argentíny a Andrej Zachar predvedie svoje umenie s Nataliou Mariou Romaniuk z Poľska. „Poliaci sú veľmi dramatickí, vedia na parkete hrať, hrať sa s emóciami, takže tancovať s Nataliou ma veľmi baví.“
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.