Mestské lesy vyrábajú Kremnický med

Mestské lesy vyrábajú Kremnický med

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Už pár rokov sa intenzívne hovorí o globálnom alarmujúcom úbytku včelstiev. Mestské lesy v Kremnici sa rozhodli zareagovať aspoň v rámci nášho regiónu a vrátiť sa k tradícii včelárstva v rámci lesníctva.

 

V minulosti boli včelnice bežnou súčasťou lesov

Prírodné lesné prostredie je prirodzeným domovom včiel. Aj preto sa Mestské lesy Kremnica rozhodli vrátiť včelnice tam, kde v minulosti boli bežnou súčasťou ekosystému. „V minulosti boli bežné takéto chovy včiel v Štátnych lesoch alebo štátnych majetkoch. Svedčia o tom aj miestne názvy lokalít,” uviedol riaditeľ Mestských lesov Kremnica Karol Mutňanský.

 

V pláne je až 200 včelích rodín

Cieľom projektu je podľa Mutňanského vybudovanie siete včelníc na pozemkoch Mestských lesov. „ Konečný stav včelích rodín sa bude pohybovať od 150 do 200, na každej včelnici by pri tom malo byť 20 až 30 rodín,” dodáva Mutňanský. V súčasnoti sú zriadené tri včelnice: Kalvária, Peklo a Horná Štubňa. Každá oblasť je niečím špecifická. Na Kalvárii rastú prevažne lipa a hloh, med z včelnice Horná Štubňa zase obsahuje najviac medovice. Každý pohár medu je riadne označený, takže zákazník presne vie, z ktorej oblasti jeho med pochádza.

„ Kritériá výberu lokalít zahŕňali najmä dostupnosť a širokú a špecifickú ponuku pastvy,” vysvetľuje Mutňanský. V roku 2017 by k aktuálnym oblastiam mala pribudnúť lokalita Turček. Všetky včelnice podľa Karola Mutňanského spĺňajú aj estetické kritériá a sú vysoko odborne obhospodarované.

 

Sezóna 2016 bola slabšia

Momentálne majú Mestské lesy Kremnica 34 včelstiev v lokalite Kalvária, 30 v lokalite peklo a 21 v katastri Horná Štubňa. Včelárčeniu však v uplynulej sezóne počasie veľmi neprialo. „ Tento rok bola slabá zima, rýchly nástup jari a následné ochladenie, čo nie sú dobré podmienky pre včely,” opisuje tohtoročnú situáciu Karol Mutňanský.

Prvá sezóna Kremnického medu tak vyniesla len 530 kg medu, o ktorý však obyvatelia Kremnice a okolia prejavili nemalý záujem. „Med sa predáva dobre,” usudzuje Mutňanský.

 

Z včelníc by mohol ťažiť aj turizmus

Kremnický med by mal mať aj vlastnú webovú stránku, kde bude vysvetlený celý proces výroby a zberu medu, charakteristika lokalít, v ktorých sa nachádzajú včelnice a mnoho ďalších informácií.

Mestské lesy Kremnica majú v pláne aj verejné prezentácie práce oddelenia včelárstva či prezentácie pre školy. Počítajú aj so záujmom turistov. „Časom by sme chceli včelárstvo a výrobu Kremnického medu dostať viac medzi ľudí rôznymi formami a spôsobmi,” uviedol Karol Mutňanský. Okrem Kremnického medu Mestské lesy plánujú vyrábať aj iné produkty, ako napríklad propolisové tinktúry či výrobky z peľu.

Zdieľať tento príspevok.