Opäť je tu chrípková sezóna

Na základe hlásení všeobecných lekárov pracovníci oddelenia epidemiológie monitorujú celoročne výskyt akútnych ochorení dýchacích ciest a z nich chrípke podobných ochorení. Chrípková sezóna oficiálne začína od 40. kalendárneho týždňa a končí koncom apríla.

Aj napriek tomu, že sa o chrípke každoročne veľa hovorí a píše, mnohí k tomuto ochoreniu priraďujú aj bežné prechladnutie. Preto niečo o chrípke a jej priebehu. Je to vírusové ochorenie s krátkym inkubačným časom. Vypukne náhle a prejavuje sa celkovou slabosťou s bolesťami svalov a kĺbov sprevádzaných teplotou nad 38 ºC, často až 40 ºC. Vysoké teploty pretrvávajú niekoľko dní a po 2 – 3 dňoch od prejavenia sa prvých príznakov sa pridružujú bolesti hrdla a kašeľ, pričom nádcha ani nemusí byť. Ochorenie sa šíri kvapôčkami hlienu, ktoré sa dostávajú do vzduchu pri kýchaní, kašľaní a rozprávaní a doletia do 2m. Nepriamo sa vírus šíri predmetmi kontaminovanými hlienom z dýchacích ciest chorého rukami, pri ošetrovaní, predmetmi bežného používania. Vírus je odolný voči vyschnutiu a v prachu prežíva pri izbovej teplote aj niekoľko dní. Na odeve, papieri a vreckovke prežíva do 12 hodín, na tvrdých a hladkých povrchoch až do 48 hodín.

Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Na chrípku antibiotiká nezaberajú. Pri ochorení si musí sám organizmus poradiť za pomoci tabletiek proti horúčke, vitamínmi a najmä pobytom v posteli. Chrípka sa nesmie podceňovať, pretože sa môžu pridružiť komplikácie ako zápal horných aj dolných dýchacích ciest, zápal srdcového svalu, nervov a mozgu.

Očkovanie proti chrípke nie je povinné a každý si ho musí zvážiť. Odporúča sa najmä u tehotných žien, u pacientov s chronickým ochorením dýchacieho a s chronickým ochorením srdcovo-cievneho systému, u diabetikov, u osôb s oslabenou imunitou, u onkologických pacientov, u obéznych osôb a osôb, ktoré sú staršie ako 65 rokov. Ďalej sa odporúča osobám, ktoré sú umiestnené v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách a ústavoch sociálnej starostlivosti, zdravotníckym pracovníkom, cestovateľom cestujúcim do cudziny v čase predpokladanej epidémie chrípky ako aj športovcom, ktorí sa pripravujú sa na vrcholové podujatie konané v čase predpokladanej epidémie.

Očkovacia látka proti chrípke, ktorá je na Slovensku dostupná v lekárňach, obsahuje tri typy vírusu, ktoré sa potvrdzujú u chorých. Je to tzv. pandemický vírus A H1N1, ktorý stále koluje v populácii a najčastejšie spôsobuje ochorenia, ďalší je typ A H3N2 a tretí je typ B. Po očkovaní sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako bolestivosť v mieste vpichu, svrbenie, pálenie. Môže sa objaviť aj teplota, ktorá trvá 1-2 dni. A tak, ako aj pri ostatných očkovaniach platí, že dva až tri dni po očkovaní sa treba vyvarovať nadmernej fyzickej záťaži.

Tí, ktorí nebudú zaočkovaní proti chrípke by sa mali vyhýbať tesnému kontaktu s chorými osobami. Časté umývanie alebo dezinfekcia rúk chráni pred infekciou vírusom. Ruky je potrebné umývať veľmi dôkladne mydlom a vodou. Ďalej vyhýbať sa dotykom očí, nosa a úst rukami, ktoré nie sú bezprostredne umyté a pohybovali sme sa v priestoroch mimo domácnosť, dodržiavať správnu životosprávu, najmä dostatok spánku, výživné jedla plné vitamínov, dostatok fyzickej aktivity. Je tiež potrebné častejšie vetranie interiérov a obmedzenie hromadných podujatí.

MUDr. Striežová Eva, oddelenie epidemiológie
RÚVZ Žiar nad Hronom

Zdieľať tento príspevok.