Projekt Školský vzdelávací program Vzdelávanie a výchova k trvalo udržateľnému rozvoju je ukončený

Projekt Školský vzdelávací program Vzdelávanie a výchova k trvalo udržateľnému rozvoju je ukončený

Základná škola, Ul.P.Križku realizovala v termíne 1.10.2009-30.9.2011 projekt Školský vzdelávací program Vzdelávanie a výchova k trvalo udržateľnému rozvoju. Bol podporený zo zdrojov ESF v rámci výzvy Premena tradičnej školy na modernú v OP Vzdelávanie. Realizáciou projektu sa zlepšili vzdelávacie možnosti cieľových skupín – žiakov a pedagógov školy. Vytvorený školský vzdelávací program umožnil rozšíriť obsah jednotlivých vyučovacích predmetov o témy trvalo udržateľného rozvoja. Žiaci vytvorili hodnotné práce – kresby, , modely, plagáty, prezentácie, fotografie a projekty o pozoruhodnostiach regiónu. Vznikli knižky Potulky starobylou Kremnicou, Zlatá Kremnica, Osobnosti Kremnice, Žiacka encyklopédia prírody, Husiti v Kremnici, Remeslá, jedlá a tradície baníckeho regiónu, pátranie po predkoch, Slovník regionálnych pojmov, Malé ekologické projekty. Témy Moja obec, Globálne problémy ľudstva, Môj podnikateľský zámer v cestovnom ruchu, Biopotraviny a téma Obnoviteľné zdroje energie boli spracované formou prezentácií. Premeny podoby krajiny za školou zachytili žiaci na fotografiách a pomocou prelínajúcich sa obrázkov v počítači. Regionálne dejiny sa vyučovali najmä v múzeu, deti však nacvičili a predviedli aj útok Husitov na mesto. Vyučovalo sa v teréne – v skanzene, v geoparku, v prírode. Pokusy boli venované témam obnoviteľných zdrojov a monitoringu životného prostredia. Remeselné zručnosti žiaci získavali nielen v škole, ale aj v dielničkách ÚĽUVU. Oživila sa tradícia lúčenia sa so zimou v podobe Moreny a stavania mája. Vzniklo množstvo metodického materiálu, boli zakúpené nové učebné pomôcky a do vyučovania sa aplikovali inovatívne metódy a formy.

Pri príležitosti ukončenia projektu mi preto dovoľte, aby som vyslovila poďakovanie za spoluprácu pri realizácii aktivít projektu:
– pracovníkom Mestského úradu v Kremnici za pomoc pri spolufinancovaní a účtovaní,
– pracovníkom Informačného centra Kremnice pri realizovaní aktivít zameraných na cestovný ruch,
– pracovníkom Múzea mincí a medailí za možnosť výučby regionálnych dejín v múzeu,
– firme Computer Design za vyhotovenie publikácií zameraných na publicitu projektu,
– Mgr. Betty Mrškovej za vypracované moduly s tematikou trvalo udržateľného rozvoja,
– RNDr. Lenke Matúškovej PhD. za monitoring a expertízy k projektu,
– pánovi Jozefovi Hrmovi za ukážku rezbárskeho remesla,
– pánovi Milošovi Lackovi za pomoc pri fotografovaní,
– žiakom školy za pekné práce s tematikou regiónu, jeho ochrany a zveľaďovania,
– svojim spolupracovníčkam a spolupracovníkom za tvorivú a obetavú prácu na projekte.

Projekt bol pre školu prínosom a splnil svoj cieľ – zvýšil vzdelanostný, osobnostný a tvorivý potenciál žiakov i učiteľov prostredníctvom vzdelávacieho programu školy. V záujme udržateľnosti projektu sa danou problematikou bude škola zaoberať i naďalej. Vzácne prírodné a kultúrne dedičstvo Kremnice a okolia zaväzuje k tomu, aby sa chránilo a zachovalo. Vzdelávanie a výchova mladej generácie k trvalo udržateľnému rozvoju je spôsobom ako naplniť túto požiadavku.

Ing. Mgr. Mária Slašťanová, riaditeľka školy

Zdieľať tento príspevok.