Tri projekty v novom roku

Žiaci a učitelia našej školy budú mať v prvej polovici roku 2012 plné ruky práce. Čaká ich riešenie projektov, ktoré vnesú do vyučovania nové a zaujímavé prvky. Tri podané projekty spája spoločný cieľ učiť dobre, zaujímavo a moderne. Každý z nich je venovaný poznávaniu regiónu a napĺňa zámer školy, poskytovať účinnú environmentálnu, regionálnu a občiansku výchovu.

Zachovávanie tradícií je spôsob ako prejaviť spolupatričnosť ľudí žijúcich v regióne. Škola podala v rámci výzvy Nadačného fondu SPP Dedičstvo regiónov 2011 projekt „Remeslá baníckeho regiónu.“ Tvorivé dielne remesiel na Cechových dňoch kremnických 2012 budú pripravovať a realizovať v spolupráci s mestom žiaci školy. Zvládnuté remeselné postupy naučia návštevníkov jarmoku, ktorých tiež potešia programom a informačným letákom o remeslách baníckeho regiónu. Projekt je možnosťou otvoriť dvierka do starých dielničiek a ukázať ľuďom remeslá, ktoré boli kedysi v Kremnici a okolitých dedinách.

Keď chceme u mladých ľudí vytvoriť trvalý pozitívny vzťah k prírode, potom musíme vniesť do vyučovacieho procesu veselé a hravé momenty. V rámci výzvy Zamestnaneckého grantového programu ČSOB FS bol podaný a schválený projekt „Zelená učebňa pod modrou oblohou.“ Cieľom projektu je vybudovať v nevyužitom areáli školy ekoučebňu. Bude tvorená náučno-poznávacou, oddychovou, hrovou a art zónou. Ekoučebňu vytvoria žiaci, učitelia a rodičia. Skrášlia svoje životné prostredie, vytvoria niečo pekné a cenné, naučia sa pretvárať svoj životný priestor, zažijú bližší kontakt s prírodou. Obohatí to všetkých. Zámerom projektu je realizovať vyučovanie a tvorivé hry v prírodnom prostredí. Projekt bol podaný na základe odporúčania pani Mgr. Renáty Vozárovej, zamestnankyne ČSOB, ktorej touto cestou veľmi pekne ďakujeme.

Základná škola podala tiež projekt „Náučné chodníky v škole“ v rámci výzvy nadácie Orange Školy pre budúcnosť 2011. Témou sú náučné chodníky ako informačný a vzdelávací prostriedok. Vzniknú tri náučné chodníky v areáli školy – trasy rôzneho zamerania – prírodovedného, historického a literárneho. Prechádzkou po nich žiaci spoznajú prírodné zvláštnosti Kremnických vrchov, zaujímavé momenty regionálnych dejín a osobnosť J. C. Hronského, ktorý kedysi učil na našej škole. Náučno-poznávací areál poskytne priestor pre aktívne a zážitkové učenie.

Školské projekty, podporené celkovou sumou 4 500 €, vytvárajú motivačné prostredie výučby a sú novou variantou vzdelávania žiakov.

Mária Slašťanová, riaditeľka Základnej školy na ul. Pavla Križku

Zdieľať tento príspevok.