Kremnická výtvarníčka víťazkou japonskej Súťaže v dizajne mincí 2011

Kremnická výtvarníčka víťazkou japonskej Súťaže v dizajne mincí 2011

Mária Poldaufová pri preberaní hlavnej ceny.

Významná slovenská dizajnérka mincí Mária Poldaufová si v Tokiu prevzala cenu za víťazstvo v Medzinárodnej súťaži v dizajne mincí za rok 2011, ktorú každoročne organizuje Japonská mincovňa. Stala sa tak prvou Slovenkou, ktorá získala toto prestížne ocenenie.

Aká bola cesta k tomuto celosvetovému úspechu?

Mária Poldaufová pri preberaní hlavnej ceny.

Japonská mincovňa každoročne vypisuje celosvetovú súťaž na mincovnú razbu, pri ktorej nie je zadaná téma. Gustav Klimmt bol predstaviteľ viedenskej secesie, čo je moja srdcová záležitosť, mal v minulom roku 150. výročie narodenia, preto som si zvolila túto tému. Urobila som grafický návrh podľa podmienok, ktoré boli stanovené, odoslala som ho a čakala. V októbri mi oznámili, že som zaradená medzi piatich, ktorí sa dostali do finále. Všetci piati sme do konca novembra mali zhotoviť sadrový model, do sadrových podkladov, ktoré Japonci poslali. Urobila som ho, odoslala a čakala čo bude ďalej a v decembri som sa dozvedela, že súťaž som vyhrala. Zároveň ma pozvali na slávnostné odovzdávanie cien do Tokia.

Aké dojmy vo Vás zanechalo Tokio?
Tokio sme so synom, ktorý mi bol tlmočiť, spoznávali celý týždeň a bola to nádhera. Vo štvrtok 3. mája bola ceremónia, na ktorej mi odovzdali cenu a autorský odražok mince, ktorú vyrobili podľa môjho návrhu. V ten deň prebiehali v Tokiu aj numizmatické dni, boli tam stánky z celého sveta, mince sa vymieňali a kupovali, dala sa tam kúpiť aj moja minca v striebre aj v zlate, tak som si ju kúpila. Boli sme pozvaní aj na veľvyslanectvo, slovenský veľvyslanec Drahomír Štos bol veľmi milý. Vytkol nám, že sme sa neozvali hneď po príchode, pomohol by nám s lístkami do chrámov a galérií, ktoré sú v Japonsku skutočne drahé.

Mária Poldaufová s porotcami súťaže, pánmi Hasegawa, Matsuoka a Kawasumi.

Na čom momentálne pracujete? Pracujete aj na voľnej tvorbe?
Pred pár dňami som odovzdala sadrový model s Cyrilom a Metodom na dvojeurovú mincu. Neviem ako obstojím, súťaž má byť ukončená štvrtého júna. Keď mám čas, robím aj voľnú tvorbu, najviac pre výstavy združenia medailérov.

Ktoré ocenenie počas Vašej kariéry považujete za najvzácnejšie?
Ono je to ťažko povedať. Zúčastňujem sa súťaží na mince, vyhrala som už desať súťaží na pamätné mince, z ktorých sa deväť mincí aj realizovalo. Najviac sa cení asi zlato, to som vyhrala realizáciu zlatej mince obce Vlkolínec, ale nemôžem ju vyzdvihnúť nad ostatné mince. Vzácnejšia je asi len materiálom. Prvé ocenenie som však získala ešte na škole, kedy vtedajšia ŠUPka s mojou maturitnou prácou získala druhé miesto v celosvetovej súťaži šperkárov, pričom prvé miesto udelené nebolo. Vážim si aj piate miesto v celosvetovej súťaži medailérov Fidem , ktoré som získala za svoj grafický návrh v roku 2006. Možno najviac si však ozaj vážim túto japonskú cenu, pretože je to prvé miesto v celosvetovej súťaži, ktorej sa zúčastnilo 127 výtvarníkov zo 16 krajín. Je to taká možnosť upozorniť ďalších výtvarníkov, aby sa nebáli týchto svetových súťaží, nech posielajú svoje práce. Dostať sa do sveta je skúsenosť obrovská. Predsa to, čo sa naučili na škole svojou vôľou a talentom, môžu prezentovať ďalej a môže sa stať, že aj ďalší budú takto ocenení.

Leták japonskej mincovne k víťaznej práci Márie Poldaufovej.

Zdieľať tento príspevok.