Za poškodenie biotopu nebude nikto potrestaný

Polícia odmietla podozrenie z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov zo strany mesta Kremnica, keďže vodozádržné opatrenia neboli realizované s úmyslom spôsobiť škodu na životnom prostredí a mesto pri ich realizácii konalo podľa platnej legislatívy. Jaroslav Slašťan sa s týmto uznesením nehodlá zmieriť a žiada vyvodenie konkrétnej zodpovednosti.

Na políciu sa v tejto veci obrátil Obvodný úrad životného prostredia, ktorý najprv vydal súhlasené stanovisko s realizáciou protipovodňových opatrení na Kalvárii, po realizácii terénnych úprav však dostal podnet od Jaroslava Slašťana, kvôli poškodeniu časti biotopu, ktorý sa na danom území nachádza. Poškodenie biotopu úrad potvrdil a obrátil sa na prokuratúru.

O prítomnosti biotopu nevedelo mesto, ani úrad životného prostredia. “O výskyte biotopu na danej lokalite neboli žiadne písomné záznamy. Nie je to nič mimoriadne, v súčasnosti stále prebieha mapovanie územia SR na výskyt vzácnych biotopov. Ide o proces zdĺhavý, limitovaný personálnymi a finančnými možnosťami štátu,” hovorí Vladimír Gálik, prednosta Obvodného úradu životného prostredia (OBUžP).

Polícia vec prešetrila a uzavrela s tým, že “aj napriek spôsobenej škode pri realizácii vodozádržných opatrení v žiadnom prípade nebolo vedené s úmyslom spôsobiť škodu na životnom prostredí a chránenej flóre a z tohto dôvodu neboli naplnené obligatórne znaky skutkovej podstaty prečinu.” S týmto uznesením sa OBUžP podľa Vladimíra Gálika plne stotožnil a v danej veci konanie voči mestu Kremnica uzavrie bez pokuty.

Uznesenie polície a rozhodnutie OBUžP primátorka Zuzana Balážova privítala. “Postupovali sme podľa platnej legislatívy, toto rozhodnutie sme preto očakávali,” vyjadrila sa. Menej spokojný je Jaroslav Slašťan, ktorý na otázky Kremnických novín neodpovedal. “Mesto Kremnica sa k tomu stavia alibisticky a od začiatku sa v tomto prípade stretávam s dezinformáciami, klamstvami a zahladzovaním stôp,” povedal Slašťan pre televíziu TA3 a myslí si, že vyvodenie konkrétnej zodpovednosti je tu na mieste.

Zuzana Balážová oponuje, že ak tu niekto o prítomnosti biotopu mal vedieť, v prvom rade to mala byť spoločnosť Kremnica Gold Mining, keďže tento biotop európskeho a národného významu sa nachádza v jej dobývacom území, len pár desiatok metrov od plánovanej otvorenej ťažobnej jamy. “A čo sa týka konkrétnej zodpovednosti, v tejto spoločnosti, na úseku environmentalistiky, pracuje práve Jaroslav Slašťan,” hovorí primátorka. “Buď sa spoločnosť Kremnica Gold Minig vôbec nevenuje výskumu dobývacieho priestoru z hľadiska výskytu chránenej flóry, alebo o prítomnosti vzácneho biotopu vedeli a nikomu to neoznámili, pretože sa im to nehodilo,” uvažuje primátorka. Na otázku, či Kremnica Gold Mining pracuje na prieskume dobývacieho územia z hľadiska výskytu biotopov, odpovedal Martin Golian, zástupca riaditeľa Ortac pre Slovensko: “Áno, robíme prieskumné štúdie na všetkých miestach, na ktoré by jedného dňa mohla mať dosah akákoľvek investícia, ktorú by mohol navrhnúť Ortac.” Na konkrétne otázky, či výskum vykonávajú na celom dobývacom území, či o výskyte biotopu na Kalvárii vedeli a či majú vedomosť o výskyte chránených druhov rastlín inde na dobývacom území, Golian odpovedal: “Ďakujeme za Vaše otázky. Zabezpečíme, aby boli z našej strany zodpovedané, akonáhle budeme mať plné a relevantné informácie.”

Podľa Vladimíra Gálika, zákon o ochrane prírody a krajiny neukladá povinnosť oznámiť výskyt vzácneho biotopu, “malo by sa skôr jednať o občiansku povinnosť upozorniť orgány štátnej ochrany prírody na pravdepodobnosť výskytu takýchto biotopov, hlavne pri možnosti ich zničenia alebo negatívneho ovplyvnenia ľudskou činnosťou.”

Podľa primátorky je zvláštne aj to, že informáciu o chránenom biotope predniesol na zastupiteľstve Vladimír Hudec s tým, že tieto informácie “získal”. “Od koho ich získal?” pýta sa primátorka. “Bezúhonný ekológ by túto informáciu podal sám, nepotreboval by na to pána Hudeca.” Vladimír Hudec na otázku, od koho tieto informácie získal, odpovedal: “ja si nemyslím, že to celé už skončilo, takže neposkytujem žiadne informácie k veci.”

Jaroslav Slašťan v septembri zverejnil otvorený list primátorke, v ktorom ju žiada, aby akceptovala odborné argumenty a vyzýva ju, aby prijala osobnú zodpovednosť. “Otvorene si priznajte chybu a prijmite zodpovednosť za tento skutok, pretože neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje,” píše sa v liste, ktorý zverejnil internetový portál poslaneckej skupiny Naša Kremnica, za ktorú Jaroslav Slašťan v roku 2010 kandidoval za poslanca mestského zastupiteľstva.

“Dostala som list s priloženým zoznamom 22 mien ekológov, ktorí, ako píšu, majú na vec iný názor, ten názor však v liste vôbec nebol prezentovaný,” hovorí primátorka. Oslovila väčšinu ľudí, ktorých mená boli priložené na zozname okrem cudzincov a zamestnancov Kremnica Gold Mining. “Odpovedali mi piati a z ich reakcií mi vychádza, že situáciu síce poznajú len sprostredkovane a na mieste neboli, dôverovali však kamarátovi a vyslovili s listom súhlas, lebo to pokladali za správnu vec. Doktor Šoltés z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity však o použití svojho mena v liste vôbec nevedel,” hovorí primátorka. “Z listu vyplýva, že v tom zozname osôb je aj moje meno. Ak áno, je to dôvod pre to, aby sa s tým zaoberali orgány činné v trestnom konaní,” napísal primátorke doktor Šoltés.

Slavomír Búci prijal pozvanie Zuzany Balážovej, na miesto sa prišiel pozrieť a primátorka sa mu osobne venovala. “Niekoľkí ekológovia prisľúbili svoju ďalšiu spoluprácu,” hovorí Balážová. “Nikdy som sa zodpovednosti za projekt protipovodňových opatrení nezbavovala a stále verím, že neúmyselné poškodenie vzácneho biotopu nie je nezvratné a že sa mu v tejto lokalite bude dariť aj naďalej. Verím aj tomu, že sme pomohli ochrániť časť mesta pred vodou z prívalových dažďov” dodáva.

Podľa Vladimíra Gálika proces lepšieho zmapovania a ochrany daného biotopu neskončil. “So Štátnou ochranou prírody SR, RCOP Zvolen, Správy CHKO Štiavnické vrchy v Banskej Štiavnici sme sa dohodli, že priebehu roku 2013 prebehne na uvedenej lokalite floristický prieskum so zameraním na lokalizáciu vzácnych biotopov, či už národného alebo európskeho významu a s možnosťou vytvorenia maloplošných chránených území.”

Jaroslav Slašťan sa hodlá proti rozhodnutiu polície odvolať, ako povedal televízii TA3, dokonca zvažuje, že sa obráti na európske inštitúcie.

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.