Jesenný výlet dôchodcov

Poslednú septembrovú sobotu sa členovia Klubu dôchodcov vybrali na výlet do Kysúc. Prvá zastávka bola neďaleko Čadce v obci Stará Bystrica, kde sa nachádza Slovenský orloj. Je to moderne navrhnutá drevená stavba od akademického sochára Lovišku.

Stredná časť, kde je samostatný orloj predstavuje sediacu madonu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť plastík: zo starej doby Pribina a Svätopluk, z 19. St. Bernolák a Štúr a z 20. St. Štefánik a Hlinka. Návrhári prihliadali na to, aby bol vždy jeden katolíckeho a druhý evanjelického vyznania. Pri odbíjaní celej hodiny cez okienko prechádza sedem sôch z topoľového dreva. Sú to svätci, ktorých osud bol spojený so Slovenskom: sv. Cyril, Metod, Andrej-Svorad, Beňadik, Gorazd, Bystrík a Vojtech. Srdcom orloja je ciferník s astronomickými údajmi. Ojedinelosť tohto orloja je v tom, že astronomické údaje sú navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, teda ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou. Tento orloj je jediný zo všetkých na svete, ktorý ukazuje tzv. presný slnečný čas. Tento zložitý astronomicko-hodinársky mechanizmus zostrojila pražská firma SPEL. Vo vežičke sú dva zvony, jeden odbíja čas a druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády svätcov. Pri stavbe bol použitý ryolit, vyťažený v lome pri Hliníku nad Hronom a tiež ojedinelý slovenský mramor zlatý onyx z lomu pri Leviciach.

Po prehliadke veľmi pekne upraveného okolia a malého námestia sv. Floriana s jeho bustou sme pokračovali v ceste do Vychylovky. Tu sa nachádza historická lesná úvraťová železnica, ktorá slúžila na ťažbu dreva. Vybudovaná bola v r. 1915 – 1918. Pôvodná trasa mala vyše 110 km z toho 61 km hlavná trasa – medzi Kysucami a Oravou – a ostatné odbočky, ktoré sa skracovali, rušili, ale aj predlžovali podľa potreby. Prevádzka trate bola ukončená v r. 1971 a celkovo zrušená až na 11 km úsek, kde sa nachádza cenný úvraťový systém. Pomocou tohto systému sa prekonáva väčšie prevýšenie (217,69 m) na krátkom úseku. Táto úvraťová železnica je jedna z dvoch zachovaných v Európe a od r. 1991 je vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku Slovenska.

Cestou domov sme prechádzali Rajeckou dolinou. 6 km od nej sa nachádza zaujímavý kamenný útvar v tvare budzogáňa. Legenda hovorí, že obor začal z ojedinelého veľkého stromu vytesávať budzogáň. Nedarilo sa mu, a tak ho nahnevaný zapichol do zeme so želaním, aby skamenel. My sme sa zastavili v Rajeckej Lesnej, kde sa nachádza drevený pohyblivý Slovenský betlehem od majstra Pekara. Pracoval na ňom 15 rokov. Jeho rozmery sú: 8,5 – 3 – 2,5 m. Vysvätený a otvorený bol 26. 11. 1995.

Domov sme sa vrátili podvečer plní zážitkov, o ktoré sa chceme týmto opisom podeliť s vami, ktorí ste tam neboli a nevideli slovenské kuriozity.

Oľga Fialová, Klub dôchodcov

Zdieľať tento príspevok.