Žiaci a učitelia ZŠ P. Križku budú mať v prvej polovici roku 2013 plné ruky práce. Čaká ich riešenie projektov, ktoré vnesú do vyučovania nové a zaujímavé prvky. Dva podporené projekty sú venované poznávaniu regiónu a napĺňajú zámer školy, poskytovať účinnú environmentálnu, regionálnu a občiansku výchovu.
Prvý projekt podaný v rámci Programu digitalizácie škôl Edulab 2012 nesie názov Po stopách dejín Kremnice a bol podporený sumou 1 000 €. Cieľom projektu je vytvorenie multimediálneho vzdelávacieho materiálu o histórii a geografii Kremnice a okolia. Vzdelávací materiál v tlačenej a elektronickej podobe bude obsahovať všetky dôležité informácie o geografii územia, historických medzníkoch, udalostiach, vzácnych budovách, technických pamiatkach, remeslách, osobnostiach, kultúre baníckeho regiónu doplnené vhodnou fotodokumentáciou a zoznamom učebných zdrojov a umožní získať prehľad o udalostiach Kremnice, ktoré ovplyvnili vývoj slovenských dejín nielen žiakom, ale aj pedagógom, ktorí nežijú priamo v regióne. Výučbu regionálnych dejín škola realizuje dlhodobo na dejepisných exkurziách a v Múzeu mincí a medailí s veľmi dobrým ohlasom u žiakov. Multimediálny vzdelávací materiál, ktorý vznikne bude realizovaný v spolupráci s pracovníkmi Múzea mincí a medailí a bude použiteľný aj na iných školách.
Projekt „Hurá do lesa!“ škola podala v rámci výzvy nadácie Orange Školy pre budúcnosť 2012 a bol podporený sumou 1 300 €. Keďže sa jedná sa o zážitkové učenie, žiakom sa triedou stane les. Žiaci sa za vedomosťami vyberú za lesníkmi, pracovníkmi múzea a ochranármi prírody. Jednotlivé triedy si budú pripravovať čiastkové úlohy k spoločnej téme: Vtáctvo, Stromy, Podrast lesa, Huby, Cicavce, Rastlinstvo a na konci projektu vznikne spoločná kniha “Čo skrýva les” so súborom prezentácií a kresieb k daným témam.
Triedy sa budú vzdelávať navzájom a projekt vytvára priestor aj pre spoluprácu pedagógov. Vedomosti o lese získané na prírodovede a geografii deti spracujú formou zápiskov na hodinách slovenského jazyka, na výtvarnej výchove pripravia obrazový materiál, texty a ilustrácie spracujú na informatike. Deti sa budú venovať i praktickým činnostiam v prospech prírody. Pod dohľadom vyškolených lesných pedagógov zasadia vypestované sadenice a osadia vtáčie búdky. Za tieto záslužné činy ich čakajú výlety a exkurzie, navštívia Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu – Vydrovo, Múzeum poľovníctva vo Svätom Antone, Drevárske múzeum a arborétum Borová Hora vo Zvolene aj Arborétum – Tesárske Mlyňany.
Podľa riaditeľky Základnej školy Pavla Križku školské projekty vytvárajú motivačné prostredie výučby a sú novým variantom vzdelávania žiakov. “Každoročne sa uchádzame o finančné prostriedky, ktoré sú nevyhnutné na modernizáciu vzdelávania. Výsledkom nášho snaženia je celý rad školských projektov ktoré som napísala a úspešne so svojimi kolegami zrealizovala,” hovorí Mária Slašťanová. “Naša škola dlhodobo využíva možnosť realizovať projekty zamerané na zážitkové vyučovanie, ochranu a tvorbu životného prostredia, tvorivé a športové aktivity. Školské projekty patria medzi modernizujúci prvok vzdelávania a sú výbornou možnosťou ako spestriť vyučovanie,” dodáva Mária Slašťanová.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.