Vojenské lesy podľa ich riaditeľa žiaden súdny spor s mestom Kremnica nikdy neviedli

Vojenské lesy podľa ich riaditeľa žiaden súdny spor s mestom Kremnica nikdy neviedli

Kauza Rovnej hory, ktorú štátny podnik Vojenské lesy nevydal mestu Kremnica ani po rozhodnutí súdu je momentálne na Najvyššom súde. Zaujímalo nás, koľko peňazí stála táto 18 rokov trvajúca kauza daňových poplatníkov a aké tržby Vojenské lesy na Rovnej hore vlastne dosiahli. Nedozvedeli sme sa nič.

V súdnom spore o Rovnú horu figuruje mesto Kremnica ako navrhovateľ, odporcovia sú dvaja, Vojenské lesy a majetky štátny podnik a Ministerstvo obrany SR. Na štátny podnik sme sa obrátili s otázkou, koľko finančných prostriedkov vynaložili na právne zastupovanie v tomto súdnom spore, teda od roku 1996 do dnes. Odpovedá riaditeľ Vojenských lesov Ján Jurica: “Na právne zastupovanie VLM SR, š.p. v uvedenom spore nie je vedená žiadna samostatná faktúra, ktorou by právny zástupca fakturoval odmenu za zastupovanie v tejto konkrétnej právnej veci – Mesto Kremnica c/a VLM SR š.p. o určenie vlastníckeho práva.” Keďže Ján Jurica na otázku neodpovedal, pokúsili sme sa teda otázky preformulovať. Jurica však začal popierať aj samotný súdny spor. “VLM SR, š.p. nevedú a neviedli s Mestom Kremnica žiaden súdny spor o určenie vlastníckeho práva. Vojenské lesy nevedú žiadnu evidenciu finančných prostriedkov, ktoré boli vynaložené na právne zastupovanie v súdnom spore, ktorý sa nikdy neviedol,” šokoval riaditeľ štátneho podniku.

V rovnakom duchu Ján Jurica odpovedal aj na otázky, aký zisk vykázali Vojenské lesy za roky 1996 – 2012 za hospodárenie a za činnosti spojené s poľovníctvom na lesných majetkoch, ktoré sú predmetom súdneho sporu s mestom Kremnica. “VLM SR š.p. nevedú žiadny osobitný výkaz zisku na lesnom majetku, ktorý bol predmetom sporu s mestom Kremnica,” odpovedal Jurica. Štátny podnik na svojej webstránke žiadne faktúry alebo objednávky nezverejňuje, nedajú sa na nej nájsť ani výročné správy.

Advokáti ministerstvo obhajujú za cestovné a stravné

S rovnakými otázkami sme sa teda obrátili na Ministerstvo obrany, ktoré je zriaďovateľom štátneho podniku Vojenské lesy a v súdnom spore figuruje ako odporca v druhom rade. Ministerstvo odmietlo odpovedať na otázku, kto ich zastupuje v súdnom spore s mestom Kremnica, pretože sa jedná o informáciu, ktorá je chránená zákonom o ochrane osobných údajov. Ministerstvo údajne tieto osoby oslovilo so žiadosťou o uverejnenie tejto informácie, tieto osoby však súhlas nedali.

Na otázku, koľko finančných prostriedkov spolu vynaložili odporcovia na právne zastupovanie v predmetnom súdnom spore, ministerstvo odpovedalo, že túto informáciu nemá k dispozícii. “Možno však uviesť skutočnosť, že Ministerstvo obrany SR v predmetnom spore zastupovali zamestnanci ministerstva a finančné prostriedky ministerstva na predmetný súdny spor boli vynaložené na úhrady cestovných nákladov na jednotlivé pojednávania a na stravné zástupcov ministerstva.”

Na ťahu je Najvyšší súd

Po definitívnom verdikte Krajského súdu v Žiline, ktorý znie v prospech mesta Kremnica, Vojenské lesy podali mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd. “V predmetnej veci Najvyšší súd SR musel spis vrátiť pre chybu súdu nižšieho stupňa, aby ju odstránil. Až po opätovnom predložení spisu s odstránenou chybou bude môcť Najvyšší súd SR o predmetnom dovolaní rozhodnúť,” prišla odpoveď z kancelárie predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefana Harabina.  

Podľa hovorkyne Okresného súdu v Martine Anny Dudovej Záborskej, “bol spis z Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vrátený Okresnému súdu Martin dňa 6.02.2013 z dôvodu nepredloženia osobitného plnomocenstva pre dovolacie konanie zo strany navrhovateľa. Uvedený nedostatok bol odstránený a spis bol opätovne predložený Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky 21.02.2013.” Časový rámec, kedy by mohlo padnúť rozhodnutie, Najvyšší súd nekonkretizoval.  

 

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.