Na výstave kremnickej kameniny sú aj exponáty z Brazílie, Argentíny alebo Austrálie

Na výstave kremnickej kameniny sú aj exponáty z Brazílie, Argentíny alebo Austrálie

Jan Múdry má jednu z najväčších zbierok kremnickej kameniny na Slovensku a na novú výstavu múzea Pôvab kameninových záhrad, zapožičal viac ako polovicu exponátov. Kremnická kamenina ho fascinuje svojou jednoduchosťou a krásou.

“Som zberateľom kameniny a porcelánu a zbieral som aj iné značky. Kremnickej kamenie som sa viacej začal venovať asi pred ôsmimi rokmi a odvtedy v podstate zbieram hlavne Kremnickú kameniu.” Zbiera ju po celom svete, najmä vďaka internetu. “Vďaka podnikaniu som navštívil už veľa štátov, vyhľadávam starožitnosti, rôzne aukcie, burzy a podobne. Tam získavam takéto exponáty,” prezrádza pán Múdry, ktorého kremnická kamenia očarila v podstate hneď na prvý pohľad, na prvý dotyk. “Chytila ma za srdce a vedel som, že áno, toto je to čo chcem robiť, čomu sa chcem venovať v budúcnosti. Fascinuje ma svojou jednoduchosťou a krásou.”

kameninaExponáty kremnickej kameniny už kúpil v Turecku, Argentíne, Brazílii, v Európe, väčšina je ale z USA. “Najvzdialenejší kúsok na výstave je z austrálskeho Melbourne. Je to mliečnik v tvare mačičky s označením Felix.” Každý tanierik má podľa zberateľa svoj príbeh, každý kúsok je niečím špecifický, niečím zvláštny. “Pátral som po históriu exponátov z Ameriky. Za prvej republiky si ľudia brali tieto výrobky zo sebou z domu za oceán na pamiatku ako svoj talizman, kúsok domova. Tam zistili, že je o to záujem, že je to cenné. Američania boli ochotní za ne dať nemalé peniaze. Ľudia si to medzi sebou povedali a kremnickú kameninu brávali so sebou na loď.” Takto to podľa Jana Múdreho fungovalo až do vzniku Československa, ktoré si už dalo patentovať výrobnú značku. Vtedy sa začala kremnická kamenina vyvážať do Ameriky legálne. “Mám exponáty z Ameriky zo značkou Hungary. Sám som bol veľmi prekvapený koľko je týchto výrobkov v spojených štátoch.”

Podľa vlastných slov si najviac cení sadu mliečnikov, akú nemá ani múzeum, alebo sadu kávových a čajových šálok a podšálok z dôb Rakúsko-Uhorska. “Je to veľmi krásna ručná robota. Cením si aj celú sekciu secesie z prvej republiky. Tá je veľmi významná. Musím priznať, že Múzeum mincí a medailí v Kremnici má tie najstaršie výrobky, ktoré sa mne zberateľsky zohnať nepodarilo,” hovorí. “Vidieť ich máte možnosť na výstave. Sú to unikáty.”

O kremnickej kamenine chystá Jan Múdry vydať aj knihu a prevádzkuje webstránku kremnickakamenina.sk. Tam môžete začať, keď sa pod silným dojmom z výstavy rozhodnete kúpiť si nejaký exponát kremnickej kameniny. Exponáty, ktoré má pán Múdry duplicitne tam ponúka na predaj.

Text a ilustračné foto Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Blogy
Futbal
Interpelácie
Kultúra
Lyžovanie
Materiály na rokovanie MsZ
Mestské zastupiteľstvo
Mestský úrad
Nezaradené
Novinky
Oprášená história
Ostatné športy
Podlimitné zákazky
Policajný zápisník
Predaj a prenájom
Pripomienkové konanie
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja
Rozpočet
Rýchle oznamy
Šach
Samospráva
Školstvo
Smernice
Spoločnosť
Šport
Správne konania
Spravodajstvo
Správy HK
Technické služby informujú
Tenis
Úradné oznamy
Uznesenia
Verejné obstarávanie
Videozáznamy
Voľby
Voľby do parlamentu EÚ
Voľby do samosprávy
Voľby prezidenta SR
Výberové konania
VZN
Záhradkári
Zákazky podľa § 117 zákona č. 343/2015 o verejnom obstarávaní
Zápisnice dotačnej komisie
Zápisnice komisie ekonomickej, výstavby, životného prostredia a odpadového hospodárstva
Zápisnice komisie kultúry, športu a cestovného ruchu
Zápisnice komisie pre posudzovanie konfliktu záujmov
Zápisnice komisie pre ZPOZ
Zápisnice komisie školstva a mládeže
Zápisnice komisie sociálnej, zdravotnej a bytovej politiky
Zápisnice komisií
Zápisnice MsR
Zápisnice MsZ
Zdravie