V súčasnej dobe rezonuje v školstve otázka smerovania školstva do budúcnosti, často sa používa slovo reforma. Aj na našej škole sme uskutočnili reformu, ktorá bude mať priamy dopad na našich žiakov. Ministerstvo školstva rozbehlo od roku 2008 národné projekty, zamerané na rozvoj kľúčových kompetencií učiteľa s priamym dopadom na žiaka. V každom národnom projekte máme na našej škole zastúpenie.
V rámci všetkých národných projektov sme na školu získali techniku na zlepšenie vyučovacieho procesu. Projekt „Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách“ má pripraviť učiteľov na aktívnu realizáciu školskej reformy. Projekt je zameraný na inovovanie a zmodernizovanie obsahu vzdelávania a metód vo vyučovaní, ale najmä na prípravu učiteľov s novými kompetenciami pre prácu v Modernej škole 21. storočia (pre žiakov menej memorovania, zaujímavejšie a pestrejšie hodiny, pre učiteľov lepšie možnosti na sebarealizáciu a nový systém kariérneho rastu). V praxi to znamená prípravu nového digitálneho obsahu pre modernizáciu vzdelávania učiteľov základných škôl zo všetkých regiónov Slovenska. V rámci tohto projektu na II. stupni ukončili vzdelávanie Mgr. Marianna Slušná v predmete slovenský jazyk, v predmete chémia modernizáciu vzdelávania absolvovala Mgr. Barbora Čižniarová a v premete matematika sa vzdelával Mgr. Alexander Sekaj.
Druhý národný projekt: Ďalšie vzdelávanie učiteľov základných a stredných škôl v predmete informatika. Štátny pedagogický ústav je od 1. 10. 2008 riešiteľom projektu „Ďalšie vzdelávanie učiteľov základných škôl a stredných škôl v predmete informatika. Projekt a jeho aktivity sú zamerané na doplnenie kvalifikácie učiteľov základných a stredných škôl v predmete informatika, ako aj na ďalšie vzdelávanie učiteľov v predmete informatika na základných a stredných školách. V rámci tohto národného projektu ukončila vzdelávanie Ing. Ivana Horváthová, ktorá vypracovala prácu pod názvom Detské programovacie prostredie SCRATCH – Návrh učebnej pomôcky.
Nazaháľali ale ani pani učiteľky na prvom stupni a svoje vzdelanie si rozšírili v oblasti cudzích jazykov v treťom národnom projekte Vzdelanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov. Cieľom projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách je skvalitniť prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Národný projekt sa koncentruje na doplnenie vzdelávacieho systému o kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni základných škôl. Daný projekt bol navrhnutý s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ v prechodnom a dlhodobom období a prispieť k premene tradičnej školy na modernú.
V tomto národnom projekte sa vzdelávali a momentálne ukončujú vzdelávanie obhajobou prác Mgr. Elešová Jana, Mgr. Stračinová Ľuboslava, Mgr. Kuzmická Ida, Mgr. Kmeťová Miroslava, Mgr. Bérešová Jana v predmete anglický jazyk a Mgr. Melcerová Valéria v predmete nemecký jazyk. Na základe mimoriadnych výsledkov v danom projekte Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na ZŠ a SŠ získala Mgr. Elešová Jana letnú medzinárodnú stáž v Cambridge, ktorá sa uskutoční v období prázdnin. Program stáže je zameraný na odborné vzdelávanie v oblasti metodiky výučby cudzieho jazyka v primárnom vzdelávaní a na rozvoj jazykových spôsobilostí.
PaedDr. Monika Gombošová, zástupkyňa riaditeľa školy
Ilustračné foto z otvorenia školy po rekonštrukcii
Zdieľať tento príspevok.