Zeleň v Kremnici prekvitá

Oddelenie mestskej zelene sa osem mesiacov v roku stará o 25 hektárov zelených plôch v intraviláne mesta. O práci oddelenia hovorí jeho vedúca Andrea Mutňanská.

Na oddelení pracuje spolu sedem zamestnancov, okrem vedúcej oddelenia Andrei Mutňanskej aj traja pracovníci a tri pracovníčky starajúci sa o údržbu zelených plôch. Tí pracujú však iba sezónne, od apríla do novembra, aj keď prácu by im vedúca našla aj po celý rok. “Že má oddelenie iba sezónnych pracovníkov je takto zaužívané už šestnásť  rokov. Svojich pracovníkov by som vedela zamestnať aj v zimnom období, najmä na výrub drevín a  náletových drevín, ktorý sa môže realizovať iba počas vegetačného kľudu. Napríklad na Kalvárii, kde sa nachádza mnoho nestabilných drevín ale aj na iných miestach v intraviláne mesta,  ktoré nestíhame skrášľovať počas sezóny,” hovorí Andrea Mutňanská.

Trávniky v meste pracovníci oddelenia kosia aspoň dva krát ročne. “Počas leta kosíme 25 hektárov trávnatých plôch, ktoré sú na mestských pozemkoch. Prioritou je samozrejme námestie a centrum mesta, ktoré musíme udržiavať v istom štandarde. Trávnik na námestí sa kosí  sedem až desať krát, futbalové ihrisko sme minulý rok kosili dvadsať krát, čo je takmer každý týždeň v sezóne. K tomu nám v ostatnom čase pribudol aj Štadión Rudolfa Čillíka na Skalke a zrekultivovaná skládka Ovčín, ktorú musíme pravidelne kosiť. Plochy nám pribúdajú a aj dvojnásobný počet koscov by bol málo, aby sme stíhali kosiť všetky plochy. Jeden kosec sa pritom počas leta mesiac venuje rezaniu  kríkov a živých plotov, celý mesiac kosia trávnaté plochy  teda iba dvaja.”

Tri pracovníčky mestskej zelene trávniky po koscoch vyhrabávajú, okrem toho však aj vysádzajú kvetiny a kríky, prihnojujú kvetinové záhony,  okopávajú, polievajú a odburiňujú zelené plochy s okrasnými rastlinami. Revitalizovať zanedbané plochy začali v roku 1999 parkoviskom  Jeleň. “Vytvorili sme tam trávnik s kríkovou časťou, lavičkami a alejou čerešní. Postupne sme revitalizovali plochu pod zámkom, pred poliklinikou, alebo pred kinom Akropola. Staráme sa o kvetinové záhony na pomníku SNP, v parku pri bývalých WC, na pešej zóne alebo pri úrade práce. V dolnej škôlke mali deti málo zelene a v letných mesiacoch priveľa slnka. Preto sme sa rozhodli vlani pri príležistosti festivalu Envirofilm ozeleniť práve túto časť mesta. Vysadili sme za pomoci samotných detí niekoľko vzrastlých stromov a takmer stovku kríkov.  Zeleň však potrebuje čas, finálny výsledok sa dostaví až po niekoľkých rokoch,  rovnako ako na námestí,” hovorí Andrea Mutňanská. Najbližšie sa pripravujú na skrášlenie Mestského kultúrneho strediska, to ale až potom, keď bude opravený priľahlý chodník, osadené lavičky a informačná tabuľa. “Snáď už na jeseň by sme mohli priestor pred MsKS vysadiť trvalkami a cibuľovinami, aby bol záhon svieži celoročne.”

Časť povinností mestskej zelene, ktoré verejnosť vníma veľmi citlivo, sú výruby stromov. “Treba si uvedomiť, že aj stromy dožívajú svoj vek, niektoré majú zlý zdravotný stav treba ich vyrúbať a nahradiť niečím novým a zelené plochy pretvárať,” hovorí Andrea Mutňanská. K výrubom stromov sa v Kremnici vyjadrujú aj pamiatkári, pretože k pamiatkovej ochrane patrí aj zeleň. Objektmi zelene navrhnuté do zoznamu pamätihodnosti obce (podľa § 14 pamiatkového zákona) sú napr. Aleja Kalvárie, lipová aleja na ulici ČSA aj lipová aleja pozdĺž staničného chodníka.  “Práve občania bývajúci na ulici ČSA  často žiadajú zredukovať aleju, ale to nie je možné. Lipy sa snažíme každý rok orezávať bezpečnostnými rezmi, dávame viazať koruny stromov, aby nedošlo k rozštiepeniu, ale lipy by určite mali byť zachované. Pôsobia ako vetrolamy, zadržiavajú vodu v tej časti mesta.  To, že listy upchávajú žľaby nie je adekvátnym odôvodnením na výrub dreviny. Keď prechádzam staničným chodníkom spolu s arboristami s ktorými vyberáme dreviny na ošetrenie sú každoročne uchvátení jedinečnosťou tejto vyše storočnej aleje“ vysvetľuje Andrea Mutňanská. Okrem lipovej aleje v Kremnici rastú aj ďalšie chránené dreviny, napríklad tisy v Zechenterovej záhrade, lipa na Banskej ceste,  alebo sekvojovec na Kollárovej ulici. O najstarší strom v Kremnici – vyše tristoročný dub v Zechentorvej záhrade, ktorý je na svoj vek pomerne vitálny, má v správe  Správa chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Pracovníci oddelenia likvidujú aj invazívne rastliny, napríklad boľševník obrovský alebo  pohánkovec japonský, ktoré sa likvidujú ťažko, kosenie totiž nepomáha, rastliny sa preto likvidujú pomocou totálnych herbicídov. “Niektoré plochy sa nám podarilo  vyčistiť, napríklad pri potoku pri bašte sa nám rastliny podarilo zlikvidovať úplne. Horšie je, ak si to ľudia pestujú v záhrade ako raritu a potom sa im to začne množiť až k susedom a vznikajú zbytočné susedské spory. Občiansko-právne spory vznikajú aj pri drevinách, ktoré rastú na pozemku, kde majiteľovi nevadia a ktorý k nim má nejaký vzťah, vadia však susedom. To sú spory, do ktorých orgán ochrany prírody, teda mesto Kremnica  zasiahnuť nemôže, môže vlastníka vyzvať, aby drevinu asanoval, len v tom prípade ak má  drevina zlý zdravotný stav, a tým ohrozuje bezpečnosť občana alebo môže spôsobiť materiálnu ujmu.“

Oddelenie mestskej zelene už sedem rokov prevádzkuje aj kompostovisko, ktoré už má prvé výsledky – zeminu, ktorú používajú v prípade potreby. Na kompostovisko môžu občania doviezť lístie, trávu a zelený odpad z kvetín. Konáre skladujú na píle a raz ročne ich štiepkujú,  štiepku pridávajú do kompostu. Žiaden iný biologický odpad na kompostovisko sa voziť nesmie. Kompostovisko má kapacitu 10 ton kompostu ročne. Uloženie akéhokoľvek odpadu treba preto vopred oznámiť na telefónnom čísle: 045/6700625 alebo 045/6742 951. Oddelenie ponúka občanom dva krát ročne, na jar a na jeseň, aj odvoz drevného odpadu z rodinných domov. Občania si na túto službu už zvykli a využívajú ju. “Na začiatku sme odvážali 0,5 ton  konárov, v tomto roku to bolo 10,8 ton drevného odpadu ,”  hovorí Andrea Mutňanská.

Ročný rozpočet oddelenia pre rok 2013 je 73 466 € na celú sezónu. Stroje majú v prenájme od mestských lesov Kremnica.  V súčasnosti hľadajú aj ďalšieho sezónneho pracovníka, ak máte záujem, ozvite sa na tel. číslo 0911 218 133.

Vedúca Oddelenia mestskej zelene Andrea Mutňanská spolu s Komisiou pre hodnotenie úpravy zelene a vianočnej výzdoby oceňujú jednotlivcov a bytové spoločenstvá v súťaži Záleží vám na našom okolí. “Niektorí jednotlivci, ale aj celé bytové spoločenstvá sa o svoje bezprostredné okolie starajú naozaj príkladne, preto ich chceme oceniť aspoň morálne. Má zmysel skrášľovať svoje okolie pre seba, ale aj pre ostatných.”

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.