Piaty pokus zvolať mestské zastupiteľstvo bol úspešný a poslanci sa zišli v dostatočnom počte. Hneď v prvom bode rokovania si odhlasovali zmenu Rokovacieho poriadku, ktorá im umožní určovať termíny, čas aj miesto konania mestského zastupiteľstva. Primátorka to považuje za zásah do svojich práv a Rokovací poriadok nechá preskúmať prokuratúrou.
Po štyroch neúspešných pokusoch sa mestské zastupiteľstvo konečne zišlo a rokovalo. Od demonštratívneho odchodu poslancov z rokovania, zvolávala primátorka mestské zastupiteľstvá na deviatu hodinu ráno, čo väčšina poslancov odmietla akceptovať. Čas začiatku zastupiteľstva na pätnástu hodinu si preto poslanci presadili cez mestskú radu. Podľa rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva totiž miesto a čas začiatku zasadnutia mestského zastupiteľstva určuje mestská rada, čo sa v ostatnom prípade aj stalo. Zastupiteľstvo teda začalo o pätnástej hodine aj napriek tomu, že primátorka bola odhodlaná zvolávať zastupiteľstvá už iba na deviatu hodinu ráno. Primátorka v tom vidí zásah do svojich práv. “Je pravda, že v našom rokovacom poriadku je klauzula, že mestská rada určuje miesto a čas, otázka je, či je to v súlade so zákonom. Na to sa spýtam prokuratúry. Ak zákon hovorí, že primátor zvoláva zasadnutie zastupiteľstva, tak z logiky veci vyplýva, že primátor má právo určiť dátum a čas tohto zasadnutia”, myslí si primátorka.
Poslanci hneď v prvom bode rokovania upravili Rokovací poriadok. Podľa Kláry Popovej, cieľom tejto úpravy je “upresniť pravidlá zvolávania zasadnutí mestského zastupiteľstva tak, aby boli eliminované možnosti svojvoľného a jednostranného výkladu týchto pravidiel. (…) V rokovacom poriadku bude jednoznačne a výslovne uvedené, komu prislúcha kompetencia schvaľovať plán zasadnutí zastupiteľstva (…) a priamo v rokovacom poriadku sa určí deň a obvyklá hodina začiatku mestského zastupiteľstva. Tú potom, ak na to bude dôvod, môže upraviť mestská rada.”
“Nepovažujeme názor primátorky, že je jej výlučným právom, určenie termínu a času začiatku zasadnutia mestského zastupiteľstva, za správny. V tomto názore vidíme hlboké nepochopenie základných princípov fungovania orgánov demokratickej samosprávy. (…) Domnievame sa, že primátorka nemôže jednostranne poslancom nanucovať, že to bude tak, ako si ona želá, keď prakticky všetci poslanci sú proti tomu,” tlmočila názor väčšiny poslancov Popová.
Primátorka ale zmenu Rokovacieho poriadku nepodpíše a obráti sa na prokuratúru so žiadosťou o výklad zákona. Dovtedy bude zastupiteľstvá zvolávať podľa harmonogramu, ktorý odsúhlasili poslanci a v poobedňajších hodinách. “Nebudem robiť prieky a budem rešpektovať želanie niektorých poslancov, kým nebudem mať názor prokuratúry,” avizuje Zuzana Balážová.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.