Povoľovací proces hlbinnej ťažby v Kremnici sa komplikuje

Povoľovací proces hlbinnej ťažby v Kremnici sa komplikuje

Spoločnosť Ortac chce ťažiť zlato v štôlni, v ktorej teraz prevádzkuje Banské múzeum. O povolenie požiadala deväť mesiacov pred vypršaním licencie na hlbinnú ťažbu, povoľovací proces sa však komplikuje. 

Mesto Kremnica sa obráti na súd

Cieľom navrhovaných prác je podľa predloženého zámeru spoločnosti Ortac ťažba rúd v štôlni Andrej. Účelom ťažby je zaistenie 4000 ton rudy pre poloprevádzkový pokus upraviteľnosti rudy. Spoločnosť Ortac povoľovací proces začala deväť mesiacov pred vypršaním licencie na hlbinnú ťažbu podaním zámeru na Okresný úrad Žiar nad Hronom, ktorý v októbri začal zisťovacie konanie a v novembri vydal rozhodnutie. S týmto rozhodnutím však nie je spokojné mesto Kremnica, ktoré toto rozhodnutie nechá preskúmať súdom.

V Hnúšti o zámere nevedia

V pripomienkovom konaní mesto Kremnica zaslalo okresnému úradu obsiahle stanovisko, v ktorého závere konštatuje, že “takto spracovaný zámer nemožno preskúmať v zmysle zisťovacieho konania podľa zákona EIA. Žiadame preto, aby navrhovateľ zámer doplnil, až následne sa budeme môcť k nemu kvalifikovane vyjadriť.” Okresný úrad však výhrady mesta ani ďalších účastníkov konania neakceptoval, spoločnosti Ortac zámer doplniť nenariadil a rozhodol, že predložený zámer je úplný, spracovaný odborne a posudzovať podľa zákona EIA sa nebude. “Podľa nášho názoru Okresný úrad Žiar nad Hronom v zisťovacom konaní nedostatočne preskúmal zámer navrhovanej činnosti. Neprihliadal, nezdôvodnil a nevysporiadal sa náležite so stanoviskami dotknutých orgánov, dotknutej obce a účastníkov konania,” myslí si primátorka mesta Zuzana Balážová. “Úrad napríklad vôbec nezaujímalo, kde presne skončí 4000 ton materiálu vyvezeného za hranice okresu. V zámere len píšu že na spracovanie ho vyvezú do Hnúšte, ale chýba tam informácia, ako naložia s odpadom” upozorňuje primátorka. To podľa úradu nie je predmetom posudzovaného zámeru, pretože “navrhovateľ bude vyťaženú rudu spracovávať mimo územia okresu na existujúcom technologickom zariadení a nie je dôvod, aby navrhovateľ dopracoval tú časť zámeru týkajúcu sa spracovania flotáciou a jej dopadu na životné prostredie a tak isto nie je dôvod zaoberať sa následným spôsobom nakladania s odpadom po spracovaní rudy.” Podľa Heleny Nogovej z Okresného úradu v Žiari nad Hronom to musí v inom konaní posúdiť Okresný úrad životného prostredia Rimavská Sobota, pod ktorý mesto Hnúšťa spadá. Podľa prednostu úradu Vladimíra Šándora však spoločnosť Ortac žiadny zámer na Okresný úrad životného prostredia Rimavská Sobota doteraz nepredložila.

Mesto žiada zámer doplniť

Spôsob nakladania s vyťaženým materiálom a jeho uloženie na skládku odpadu nie je jedinou výhradou mesta Kremnica voči rozhodnutiu okresného úradu, spolu ich je viac ako desať. “Žiadame, aby bol zámer doplnený. Mesto Kremnica vo svojom stanovisku poukázalo na mnohé nedostatky zámeru, a tiež jeho neúplnosť. Preto nebolo možné zámer dostatočne preskúmať a k zámeru sa vyjadriť. Je paradoxné, že príslušný orgán túto možnosť nevyužil a uspokojil sa s takto nedostatočne popísaným zámerom a rozhodol”, hovorí primátorka. Okresný úrad v rámci zisťovacieho konania však predložený zámer považuje za “úplný, odborný a nepovažuje za potrebné pre dôkladné posúdenie navrhovanej činnosti na životné prostredie vypracovať ďalšie štúdie a výskumy, nakoľko týchto už v danom území bolo vypracovaných v značnom množstve a pri tak malom rozsahu navrhovanej činnosti – ťažbe v podzemí v jestvujúcej štôlni už ďalšie štúdie by neboli prínosom pre posudzovaný zámer.”

Špekulácie neskúmali

Zámer spoločnosti Ortac pripomienkovala okrem dotknutých orgánov aj verejnosť. Svoje pripomienky poslalo osem občanov, desať právnických osôb a na úrad bolo doručené aj nesúhlasné vyhlásenie, ktoré podpísalo 1477 občanov Slovenskej republiky, z toho 672 občanov mesta Kremnica. Doručené stanoviská verejnosti úrad vyhodnotil, že navrhovaná činnosť nepredstavuje vážnejšie ohrozenie životného prostredia a neboli vznesené také pripomienky, ktoré by boli predmetom rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti, preto úrad upustil od vypracovania správy o hodnotení činnosti. “Verejnosť má obavy z možných ďalších plánov navrhovateľa, ktoré nie sú predmetom posudzovania tohto zámeru, podobne ako predmetom nie je rozsiahla povrchová ťažba a následná rekultiváciu krajiny”, píše sa v rozhodnutí. Úrad sa nezaoberal ani problematikou “tzv. špekulácie” o strate licencie na hlbinné dobývanie.

Rozhodnutia štátnych orgánov preskúmajú súdy

Konanie bude podľa Heleny Nogovej ukončené, keď si navrhovateľ prevezme rozhodnutie. Potom bude môcť navrhovateľ podať žiadosť na Obvodný banský úrad. Podľa Nogovej si však do dnešného dňa spoločnosť Ortac rozhodnutie neprevzala. Spoločnosť Ortac na otázky Kremnických novín zaslaných pred týždňom neodpovedala. “Odpovieme Vám hneď, ako nám to dovolia pracovné povinnosti,” napísali z tlačovej kancelárie Ortac, s.r.o.. Okresný úrad pritom nie je jediný úrad, ktorého rozhodnutie vo veci ťažby zlata v Kremnici preskúma súd. Hovorca Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľuboš Murgaš potvrdil, že 27. novembra súd prijal žalobu Občianskeho združenia Kremnica nad zlato na Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici za to, že spoločnosti Ortac neodobral licenciu na povrchové dobývanie, ktorá podľa názoru prokuratúry vypršala 30. júna 2012. Hovorca prokuratúry Ivan Vozár nevedel potvrdiť ani vyvrátiť, či sa v tejto veci na súd obráti aj prokuratúra. “O tom, či prokuratúra podá v tejto veci návrh, sa rozhodne v najbližších dňoch,” povedal pre Kremnické noviny Ivan Vozár. Podľa štatutára Občianskeho združenia Kremnica nad zlato Ľuboša Kürthyho je však isté, že aktuálne rozhodnutie Okresného úradu v Žiari nad Hronom nechá preskúmať súdom aj Občianske združenie Kremnica nad zlato.

Text a foto: Silver Jurtinus
Na ilustračnej fotografii Viktor Pomichal, riaditeľ spoločnosti Ortac s.r.o.

Zdieľať tento príspevok.