Na post primátora bol vo voľbách do orgánov samosprávy zvolený najmladší kandidát, 36-ročný Alexander Ferenčík. V predvolebnej kampani sa prezentoval ako pragmaticky a reálne uvažujúci človek, ktorý svoje slová obmedzuje na plány, ktoré je skutočne možné uskutočniť. Predvolebnú kampaň si financoval výlučne z vlastných zdrojov, aby sa pri rozhodovaní necítil byť ovplyvnený záujmami tretích strán.
Máte už vyčíslené náklady na predvolebnú kampaň?
Náklady presne vyčíslené nemám, odhadujem, že to bolo 1000 až 1200 eur. Nebola to žiadna masívna mediálna kampaň, skôr išlo o tlač letákov a inzeráty v novinách, žiadne bilbordy som nemal.
Keďže ste neviedli masívnu predvolebnú kampaň, ako si vysvetľujete volebný úspech?
Myslím si, že som vyplnil miesto, ktoré ostatní protikandidáti neponúkali. Nemal som žiadnu stranícku podporu, nikto na moju kampaň finančne neprispieval, nikto sa za mňa neprihováral. Išiel som do kampane nekonfliktne a toho by som sa chcel držať aj naďalej – aj keď samozrejme, v niektorých situáciách bude potrebné silno povedať svoj názor. Čo ma trošku prekvapilo, myslel som si, že oslovím skôr mladých voličov, ale z tých odoziev, ktoré mám, sa mi dostalo, že ma podporili aj dôchodcovia. Aj oni vidia priestor pre mladú krv a niečo nové. Príjemne ma teda prekvapilo, že to neboli len hlasy mladých. Mandát, ktorý som dostal, je silný, pri minulých voľbách na výhru stačilo 550 hlasov, v týchto voľbách to vyšlo celkom pekne. (Alexander Ferenčík získal 799 hlasov, Igor Kríž 771 hlasov.) Odstup od druhého kandidáta síce nie je priepastný, ale vzhľadom na to, z akej pozície do volieb išiel, myslím si, že môj výsledok je vcelku slušný.
Máte už premyslené, kto bude vaším najbližším spolupracovníkom? Uvažujete nad zástupcom, alebo skôr vytvoríte funkciu prednostu?
Čo sa týka najbližšieho spolupracovníka, predtým ako poviem nejaké mená, oslovím samozrejme toho, koho považujem za vhodného kandidáta na tento post. Určite to nebude na báze zásluhovosti, ale skôr na báze odbornosti a dosiahnutých výsledkov v iných oblastiach. Až na troch ľudí je zastupiteľstvo celé nové, nebudeme sa preto viazať na to, čo bolo. Kontinuitu ľudia vnímajú ako obavu z ďalšej nečinnosti. Dva – tri tipy mám, záleží aj od ich odozvy a na tom, čo sú ochotní do toho dať.
Mal by to byť teda model primátor – zástupca, alebo primátor – prednosta?
Myslím, že skôr zástupca. Ale ak ľudia, ktorí sú z môjho pohľadu potenciálne vhodní na túto pozíciu, povedia, že nie, tak to bude zrejme prednosta. Nechcem predbiehať, hlavne ide o tých ľudí, ktorých sa to týka.
Ústavný zákon o konflikte záujmov zakazuje primátorom aktívne podnikať. Máte už vymyslené, ako ukončíte svoje podnikanie?
Podnikanie samozrejme presuniem na iných ľudí a budem sa držať mimo, ale majetkových práv, ktoré v tom mám, sa nevzdám. To nie je v konflikte záujmov. Podnikať samozrejme nebudem a nebudem vyvíjať žiadne aktivity, ktoré by mi mohli byť vyčítané. Aj v minulom období som sa súťaží na mestské zákazky zúčastňoval iba v minimálnej miere, za ostatné roky som pre mesto de facto nič nerobil.
Jednou zo zásad transparentnosti samosprávy je aj zverejnenie majetkového priznania verejných činiteľov. V minulom volebnom období svoje majetkové priznania poslanci ani primátorka zverejniť nechceli. Ako sa k tejto otázke postavíte vy?
Naštudujem si, čo mi vyplýva zo zákona.
Zákon to neprikazuje.
Viem, že to nie je povinnosť. Nemám žiadne majetkové aktíva mimo Kremnice a myslím si, že som dosť na očiach aj bez toho, aby som zverejnil majetkové priznanie. Nemyslím si, že samotné zverejnenie majetkového priznania má nejakú výpovednú hodnotu. Nebudem tlačiť na poslancov, je to ich slobodné rozhodnutie, ale myslím si, že by bolo vhodné, aby sme sa k tomu postavili všetci spoločne. Môže to byť môj pozitívny príklad, ale bol by som rád, aby som nebol osamotený. Ja s tým v podstate problém nemám. Ale hovorím, aj bez zverejnenia majetkového priznania ľudia majú dostatočný prehľad o mojich aktívach.
Ako to vidíte do budúcna so školou? V súčasnosti absolvujete rigorózne konanie.
Ono to už nie je tak celkom štúdium. Rigorózne konanie spočíva v obhajobe práce a zložení štátnej skúšky. Nie sú to žiadne prednášky ani nič podobné, je to vypracovanie rigoróznej práce na zvolenú tému a obhajoba teoretických vedomostí. Keďže to už nie je štúdium v tom klasickom ponímaní, nehrozí žiadne študijné voľno.
Akú tému rigoróznej práce ste si zvolili?
Venoval som sa skôr obchodnému právu. Téma rigoróznej práce je postavenie veriteľa v konkurze. Mal by som to dokončiť do septembra 2015.
Máte inžiniersky titul aj z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela – odbor verejná ekonomika a správa. Akú tému diplomovej práce ste riešili tam?
Optimalizácia organizačných štruktúr v riadení školstva. Vtedy to bola relatívne exponovaná téma, bol to myslím rok 2001, vtedy sa v školstve diali masívne zmeny a vedúci mojej diplomovej práce bol bývalý šéf školskej správy. Bola to téma vypísaná, vybral som si ju spomedzi štyridsiatich tém, nebola to téma dizajnovaná pre mňa.
Výsledky volieb napäto očakávali aj akcionári spoločnosti Ortac. Riaditeľ Ortacu Vassilios Carellas sa vyjadril, že dúfa, že nový primátor s nimi bude komunikovať a nebude odmietať dialóg, ako ho odmietala Zuzana Balážová. Budete s Ortacom viesť dialóg?
Rozprával som sa na túto tému s pani primátorkou. Povedala mi na to, že ak by s nimi komunikovala, tak by to určite bolo prezentované ako pozitívum pre investorov, že Ortac už komunikuje s mestom. Samotná komunikácia ako taká je v niektorých bodoch nevyhnutná, ale práve z tohto istého dôvodu, aký mala primátorka Balážová, nechcem vstupovať do nejakých jednaní s Ortacom. Práve preto, aby to nebolo prezentované ako pokrok v jednaní s mestom. Združenie Kremnica nad zlato podporím, ako som prezentoval v kampani, za tým si stojím, a určite nemienim vstupovať do dialógu s Ortacom. Myslím si, že nie je o čom rokovať. Ťažba tu nemá priestor.
Ako prebieha proces odovzdávania primátorskej funkcie?
Bol som už na niekoľkých stretnutiach, pani primátorka ma uvádza do zmluvných vzťahov, ktoré neznesú dvoj – trojtýždňový odklad, je to hlavne rekonštrukcia centra voľného času na bytové jednotky, a také záležitosti, pri ktorých by bolo akékoľvek zdržanie na škodu. S pani Balážovou sa stretávame, aby bol ten prechod čo najmenej komplikovaný a predišlo sa zbytočným zdržaniam.
Ustanovujúce mestské zastupiteľstvo bude 4. decembra. Znamená to, že pracovať začnete od 5. decembra?
Áno. Samozrejme budem potrebovať nejaký čas na zorientovanie sa, ale myslím si, že na úrade je dostatočný tím odborníkov a nebude to iba na mne.
V primátorských voľbách ste kandidovali už aj pred štyrmi rokmi, v apríli ste sa uchádzali o funkciu kontrolóra mesta. Prečo vás práca v samospráve láka?
Veci verejné ma vždy zaujímali, preto som tento odbor aj študoval. V tejto práci je veľký priestor pre kreativitu, tímovú hru. Rád by som zúročil teoretické vedomosti v odbore, ale tiež skúsenosti z komerčnej praxe.
Ako si predstavujete Kremnicu o štyri roky?
Štyri roky sú aj krátka, aj dlhá doba. Hlavne som vďačný tým, ktorých som v týchto voľbách presvedčil. Najlepším výsledkom by bol do posledného bodu splnený predvolebný program. Čo z toho sa mi podarí splniť, nezávisí len odo mňa, ale aj od poslancov a občanov mesta. A najlepším vysvedčením mojej práce o štyri roky by bol ešte silnejší mandát ako v týchto voľbách.
Mgr. Ing. Alexander Ferenčík
Narodil sa v Kremnici. Absolvoval Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – odbor Verejná ekonomika a správa a Právnickú fakultu – odbor Právo. Od roku 2004 súkromne podniká v oblasti stavebníctva. Aktívne ovláda nemecký a anglický jazyk. Medzi jeho záujmy patrí poľovníctvo, paragliding, turistika, rád sa prevezie na motorke. Je ženatý, s manželkou Katarínou vychováva dvojročného syna Alexandra.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.