Tretí ročník gala večera na podporu opustených a týraných zvierat vyniesol 410 €, ktoré dobrovoľníci použijú najmä na krmivo pre zvieratá a kastráciu psov a mačiek.
„To, že situácia s týranými a opustenými zvieratami je v Kremnici relatívne dobrá, je najmä zásluha pani Hricovej, ktorej združenie Súcit a pomoc v Kremnici pôsobilo od roku 2003. Minulý rok však pani Hricová ukončila v Kremnici činnosť a my sa teraz snažíme na ňu nadviazať,“ hovorí Alžbeta Madudová. Spolu s Alenou Görögovou sa rozhodli založiť nové občianske združenie, ktoré sa bude zameriavať na kastráciu psov a mačiek a pre opustené alebo týrané zvieratá bude vyhľadávať nový domov. Návštevníci gala večera mohli o názve nového združenia hlasovať v ankete. „Najviac hlasov získal názov Pes a mačka. Boli tam aj iné návrhy, ktoré stáli za zváženie, ale názov Pes a mačka je asi najpríznačnejší,“ hovorí Alžbeta Madudová.
Iniciatívu od pani Hricovej prebrali na jeseň. „Bolo potrebné vyčistiť priestor dočasného domova na Rembíze, aktívne sa nás zapojilo do desať. Nám to robilo dobre, pri tých psoch sme zrelaxovali a mali sme aj dobrý pocit. Ale ľudí, ktorí nás nezištne podporujú je viac.“ Koterec dočasného zvieracieho domova dobrovoľníci vyčistili a zateplili. Mesto Kremnica vyčlenilo jedného aktivačného pracovníka, ktorý psov denne kŕmi a venčí, po víkendoch ale aj počas týždňa sa o psov starajú dobrovoľníci. V súčasnosti v dočasnom domove ňom žije len jeden pes, kríženec amerického stafordšírskeho teriéra Viki.
Spolupráca medzi dobrovoľníkmi a mestskou políciou je podľa dobrovoľníčok dobrá. „Potrebujeme si ešte dohodnúť jasné pravidlá, aké sú naše práva a povinnosti aby bolo jasné aké máme kompetencie. Ale musím povedať, že spolupráca s pánom Brhlíkom je výborná, nikdy sa nestalo, že by nám nechcel pomôcť alebo by nám pomoc odmietol,“ hovorí Alena Görögová. Dobrú spoluprácu potvrdzuje aj Roman Brhlík, ktorý sám chová jedného nájdeného psa vo vlastnom koterci na záhrade. „Neosvojil som si ho, stále je k dispozícii na adopciu, vzal som ho k sebe, keď bolo v útulku šesť psov a nebolo tam už miesto. V súčasnosti sa snažíme premeniť útulok na karanténnu stanicu, ktorá by spĺňala zákonom predpísané kritériá. Je to však beh na dlhú trať. Karanténna stanica musí mať vodovod, elektrinu, prístupovú cestu. Súčasný útulok by si vyžadoval isté investície a iné miesto v Kremnici aby stanica neobťažovala ľudí a na druhej strane aby bola aj po ruke zase nie je ľahké nájsť,“ hovorí Roman Brhlík.
Pani Görögová má bližšie k mačkám, ktorým sa venuje už roky a v domove dôchodcov prevádzkuje felinoterapiu – liečbu mačkou. V spolupráci so združením SOS Mačka dáva kremnické mačky sterilizovať. „Bez SOS Mačka by sme to nezvládli, jedna sterilizácia stojí 70 a viac eur, cez SOS Mačka je to 35 eur. Minulý rok sme dali sterilizovať 47 mačiek, sami by sme to neutiahli. Po sterilizácia musí byť mačka 24 hodín v teple, preto ich nosím domov, nemôžem ich len tak pustiť von. Muž sa so mnou háda, že máme doma zverinec, ale čo mám robiť keď nemáme priestory, kde by mohli mačky po narkóze oddychovať? A zoberte si, 47 mačiek, keby každá z nich mala 4 mladé, koľko mačiek by sa túlalo po meste?“
Pani Madudová má bližšie k psom, nie sú jej ľahostajné osudy zvierat, o ktoré sa ich majitelia nevedia postarať, alebo ich vyslovene týrajú. „Snažíme sa robiť osvetu. Aj počas Gagov sme mali stánok a rozdávali letáky, aby ľudia vedeli, čo robiť ak náhodou zistia, že o nejaké zviera nie je dobre postarané. Občania sa môžu obrátiť na políciu, alebo na mestskú políciu, ktorá však môže zasiahnuť iba v meste, v okolitých obciach musí zasiahnuť polícia štátna. Ďalej je tu Regionálna veterinárna a potravinová správa v Žiari nad Hronom alebo aj linka proti krutosti, ktorú prevádzkuje Sloboda zvierat a v každom kraji majú vlastného inšpektora.“
S nápadom na organizovanie benefičných gala večerov prišla pani Lýdia Danková pred tromi rokmi. „Raz som jej pomohla ošetriť mača a ona nám chcela pomôcť, tak vymyslela tieto módne prehliadky a ujalo sa to. Všetci účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár. Za výťažok z podujatia nakupujeme krmivo a platíme sterilizácie zvierat, aby sa nerozmnožovali,“ hovorí Alena Görögová. Tento rok sa o program postarali žiaci kremnickej ZUŠky a brušná tanečnica zo Žiaru nad Hronom. „Vždy je tam dobrá atmosféra a nás to povzbudí do ďalšej práce,“ zhodujú sa dobrovoľníčky.
Text a foto: Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.