Tetrapaky treba vhadzovať do nádob na papier

V minulom roku sme vyseparovali takmer 217 ton komodít. Oproti roku 2013 je to nárast o 2%. Zhodnotenie vyseparovaných komodít vynieslo 4000 €. Novinkou je separácia tetrapakov.

odpad2Z celkového množstva odpadu tvorí separácia 12 %. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 2% a tento trend chce vedúci oddelenia technických služieb udržať: „Keby sa nám podarilo každý rok zvýšiť podiel separácie o 2%, bolo by to dobré. Stále sme pod celoslovenským priemerom, ktorý je 14%, ale ja verím, že v budúcnosti sa dokážeme dostať aj na 18%,“ hovorí Peter Grosch. Podľa neho je zlepšenie separácie cítiť aj v zbernom dvore. „Voľakedy sme všetky komodity dokázali vyseparovať v mesiaci, kedy sme ich zviezli. Teraz v zbernom dvore pracuje 6 aktivačných pracovníkov a za mesiac nestihnú hangár na separáciu vyprázdniť.“

odpad1Aktivační pracovníci dotrieďujú separáciu na jednotlivé komodity. Napríklad u plastov je to 7 druhov plastov, ktoré je potrebné vytriediť, u papiera sú to tri druhy, ktoré sa triedia jednotlivo. Podľa Petra Groscha je to preto, že dôsledne vytriedené komodity sa dajú predať za vyššiu sumu. „Keby sme predávali plasty nevytriedené, dostali by sme za ne 20 € za tonu. Za plasty vytriedené podľa typu dostaneme aj desať násobok. Dnes už dokážeme zhodnotiť všetky druhy plastov a zo všetkých druhov separovaných zložiek je to aj najlukratívnejšia komodita.“

V súčasnosti majú technické služby odberateľov na všetky druhy komodít separovaného zberu, najnovšie získali odberateľa aj na nápojové kartóny – tetrapaky. Tetrapaky sú viacvrstvové obaly od džúsov, mlieka a ďalších potravín, ktoré treba separovať do nádob na papier. Samozrejmosťou je, aby boli prázdne a podľa možnosti čisté. Pred vhodením do kontajnera na papier ich treba opláchnuť vodou, nechať obschnúť a stlačiť.

 

(51), ilustračný obrázok: http://www.tetrapak.com/sk

Zdieľať tento príspevok.