Prví pútnici vykročia na trasu Barborskej cesty 1. mája. Nový projekt má ambície stať sa najnavštevovanejšou poznávacou cestu na Slovensku.
Autorom projektu je Juraj Slašťan, ktorý sa inšpiroval v Rakúsku pútnickým projektom Johannesweg. Trasa medzi mestom Linz a Šumavou dlhá 84 kilometrov je založená na knihe o fiktívnych dvanástich zastaveniach, pričom každé z týchto zastavení znamená nejakú ľudskú vlastnosť. „Keď v roku 2012 spustili tento projekt podľa predlohy rovnomennej knihy od Johana Neuhofera, začalo toto „zabudnuté“ územie nebývalo ožívať. Táto cesta ma natoľko inšpirovala, že som začal pracovať na niečom podobnom aj u nás,“ hovorí Juraj Slašťan.
Cieľom projektu Barborská cesta je podľa Slašťana „vyzdvihnúť existujúce banské, kultúrne a prírodné zaujímavosti spojené so znovuobjavením územia bývalých hornouhorských banských miest a sprístupniť návštevníkom unikátne miesta uprostred krásnej prírody.“ Ambíciou projektu je vybudovať najnavštevovanejšiu poznávaciu cestu na Slovensku s narastajúcim prílevom domácich i zahraničných návštevníkov. “Pešou turistikou chceme podporiť ekologický cestovný ruch, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a zodpovedne pristupuje k okolitej prírode,” hovorí Juraj Slašťan.
Poznávacie cesta vznikla spojením územia bývalých významných stredoslovenských banských miest. Zjednocujúcim symbolom projektu je patrónka baníkov Svätá Barbora. Svojou medenou korunou symbolizuje medenú Banskú Bystricu, Španiu Dolinu a Staré hory. Zlatý kalich symbolizuje zlaté Kremnické vrchy, strieborný meč symbolizuje Banskú Štiavnicu a okolie.
Cesta má 9 etáp a 29 zastavení
Celá Barborská cesta meria spolu 180 km. Je rozdelená do deviatich etáp, takže jej absolvovanie by malo trvať 8 až 9 dní. Na ceste je 29 zastavení – presne toľko mala umučená sv. Barbora rokov a presne toľko gombíkov nájdete aj na všetkých baníckych uniformách. Trasu je možné prejsť pešo alebo na bicykli po vyznačených turistických chodníkoch, pričom návštevník môže začať v ktorejkoľvek etape. Poznávacia trasa prechádza najvýznamnejšími miestami banských pamiatok a pamätihodností spojených s banskou tradíciou a územím bývalých hornouhorských banských miest. „Myšlienkou projektu je cesta, počas ktorej pútnik spoznáva nové miesta a život v nich, ale nakoniec zistí, že najlepšie spoznal sám seba,“ hovorí Juraj Slašťan.
Namiesto klasického cestovného pasu pútnika, do ktorého pribúdajú pečiatky z jednotlivých zastavení, bude pútnik dostávať Barborské toliare, ktoré vznikli v spolupráci s kremnickou mincovňou a budú akýmsi certifikátom o absolvovaní cesty. Prví pútnici sa na Barborskú cestu vydajú v piatok 1. mája o 12.00 od Barbakanu z Námestia SNP v Banskej Bystrici.
Silver Jurtinus, foto: www.barborskacesta.com
Zdieľať tento príspevok.