V roku 2015 si pripomíname 125. výročie založenia múzea v Kremnici. Múzeum mincí a medailí sa tak radí medzi najstaršie múzejné inštitúcie na Slovensku. Tomuto jubileu bolo od začiatku roka 2015 venovaných viacero múzejných podujatí a aktivít. Vyvrcholením osláv bude celodenné podujatie pod názvom Deň kremnického múzea, ktoré sa uskutoční v piatok 18. septembra 2015.
Oficiálne počiatky múzea siahajú do 19. storočia, avšak v Kremnici sa pamätihodné predmety zbierali oveľa skôr. Mesto si ich uchovávalo medzi tzv. klenotmi, o ktorých je najstaršia známa písomná zmienka z roku 1724. Magistrátom zozbierané predmety sa stali základom múzea a tvoria jeho najstaršie a najcennejšie jadro. Pomerne veľkú časť z týchto predmetov tvorili už v tom čase mince a medaily, čo vyplývalo z bohatej tradície mincovníctva v Kremnici. Pôvodne regionálne múzeum sa čoraz viac profilovalo ako odborná numizmatická inštitúcia. Tento trend vyvrcholil v roku 1976 pretransformovaním múzea na špecializované celoštátne Múzeum mincí a medailí. Múzeum sa od tej doby zameralo na ešte aktívnejšie dokumentovanie činnosti kremnickej mincovne, na numizmatiku, medailérstvo a filateliu.
Po roku 1989 došlo k viacerým zmenám v spojitosti so zriaďovateľom múzea. Vzhľadom na svoju numizmatickú profiláciu bolo napokon v roku 1994 delimitované pod Národnú banku Slovenska. Došlo k prehĺbeniu numizmatickej špecializácie múzea a k ďalšiemu skvalitneniu jeho odborných a prezentačných činností. Do múzea pribudli tisícky nových numizmatických predmetov, reštaurujú sa múzejné zbierky vo fondoch regionálnej histórie a výtvarného umenia. Bohatá je i výstavná a edukačná činnosť múzea. Múzeum mincí a medailí získalo za svoju prácu významné celoslovenské ocenenia. V rokoch 1996 a 2007 mu bola udelená Výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá. Dvakrát sa tiež stalo Múzeom roka.
Deň kremnického múzea začne seminárom pre odbornú i laickú verejnosť, ktorý bude venovaný dejinám múzea, jeho zbierkovému fondu a súčasnému dianiu v múzeu. Príspevky predstavia zaujímavé nálezy mincí zo zbierok múzea, ako aj najvýznamnejšie numizmatické akvizície múzea od roku 1994 po súčasnosť. Ďalšie príspevky budú venované dejinám zberateľstva v Kremnici, Mestskému hradu a edukačnej činnosti v múzeu.
V rámci podujatia sa uskutoční tiež projekcia dokumentárneho filmu z prostredia Umelecko-historického múzea vo Viedni s názvom Veľkolepé múzeum, ktorý divákom prináša neobyčajný, vtipný a dômyselný pohľad do zákulisia jedného z najväčších múzeí histórie umenia. Súčasťou programu bude aj prezentácia edukačných aktivít vo vybraných expozíciách Múzea mincí a medailí.
Záver dňa bude patriť slávnostnému program a koncertu v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici, na ktorom sa predstavia organista Imrich Szabó, stály hosťujúci sólista opery SND Jozef Benci a kontrabasové kvarteto BassBand s hosťom Martinom Babjakom.
(MMM)
Zdieľať tento príspevok.