Ortac nesmie ťažiť, musí počkať na rozhodnutie súdu

Ortac nesmie ťažiť, musí počkať na rozhodnutie súdu

Spoločnosť Ortac získala povolenie na poloprevádzkový pokus v júli 2014. V priebehu štyroch rokov plánovala vyťažiť 4000 ton rudy, povolenie banských úradov však pozastavil súd.

Povolenie na poloprevádzkovú pokusnú ťažbu vydal Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici a proti jeho rozhodnutiu sa v apríli 2014 odvolalo 13 subjektov, okrem niekoľkých jednotlivcov a mesta Kremnica aj občianske združenia Kremnica nad zlato, SOS Kremnica, občianske združenie 1115, združenie Kalvária, Slovenský zväz záhradkárov, Matica slovenská, Športový klub futbalu, Mestský klub lyžiarov a spoločnosť ELBA. Hlavný banský úrad však napriek tomu rozhodnutie Obvodného banského úradu potvrdil v júni 2014, presne tri týždne pred vypršaním licencie firmy Ortac.

Spoločnosť Ortac sa do ťažby pustila okamžite po získaní potrebných povolení, ukončenie prvej fázy podzemnej ťažby v Šturci však ohlásil už 24. júla 2014. Vyťažená ruda mala byť použitá na metalurgické analýzy, ktoré mali určiť rentabilitu ťažobného projektu. Kde vyťažený materiál spracovali a s akým výsledkom, už ale Ortac nezverejnil. Nie je ani jasné, koľko ton rudy Ortac stihol vyťažiť. Podľa tlačovej správy spoločnosti Ortac „výsledkom tejto ťažobnej aktivity je približne 400 ton rudy vyťaženej zo štôlne Andrej.“ Obvodný Banský úrad však eviduje iný objem: „Podľa predloženej ročnej správy za rok 2014 organizácia ORTAC, s.r.o. Kremnica v roku 2014 vydobyla 210 ton rudy,“ povedal pre Kremnické noviny predseda Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici Vladimír Bubeliny. Kde bol materiál spracovaný, akou metódou a kde bol uložený odpad z tejto činnosti už ale Obvodný banský úrad nevie: „Podľa povolenia banskej činnosti mala byť vydobytá ruda spracovaná mimo obvod pôsobnosti tunajšieho úradu. OBÚ v Banskej Bystrici nemá informáciu o spôsobe a mieste spracovania a o naložení s odpadom.“

Rozhodnutie Hlavného banského úradu na Krajskom súde v Banskej Bystrici napadlo občianske združenie Kremnica nad Zlato aj mesto Kremnica. Okrem preskúmania zákonnosti rozhodnutia a postupu Hlavného banského úradu sa domáhali aj predbežného opatrenia a žiadali, aby súd platnosť sporného povolenia na poloprevádzkový poklus spoločnosti Ortac pozastavil. V júli 2015 Krajský súd tejto žiadosti vyhovel: „Súd sa oboznámil s tvrdeniami žalobcov a má za to, že okamžitým výkonom napadnutého rozhodnutia môže byť spôsobená závažná ujma, a to tak na životnom prostredí ako aj na majetku štátu,“ citujeme z uznesenia Krajského súdu. Z uvedených dôvodov predseda senátu odložil vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia až do právoplatného skončenia súdneho konania. To však môže trvať roky, keďže v konaní zatiaľ neprebehlo ani prvé pojednávanie.

Stanovisko spoločnosti Ortac sa nám získať nepodarilo. Po prijatí zákona o zákaze kyanidového lúhovania sa spoločnosť odmlčala. Od augusta 2014 nevydala pre svojich akcionárov žiadnu informáciu o stave projektu v Kremnici a informuje iba o projektoch v Eritrei a Zambii. Predseda Hlavného banského úradu Peter Kúkelčík rozhodnutie súdu nekomentoval: „Hlavnému banskému úradu (…) neprináleží komentovať právoplatné uznesenie alebo rozsudok akéhokoľvek súdu.“ Podľa predsedu občianskeho združenia Kremnica nad zlato Ľuboša Kürthyho je rozhodnutie súdu opätovne potvrdením nesprávneho výkladu zákonov banskými úradmi: „Skôr či neskôr sa nekompetentnosť banských úradníkov – či už úmyselná alebo nie – prejaví aj pri rozhodovaní súdov o strate licencie Ortacu na povrchovú ťažbu,“ myslí si Kürthy.

 

Silver Jurtinus,
Ilustračné foto: Vassilios Carellas – riaditeľ Ortac Resources, reprofoto Youtube

Zdieľať tento príspevok.