Via ferraty na Skalke sú miestom pre lezecké zážitky rodín s deťmi, ale aj skúsených horolezcov. Ak sa na via ferratu vyberiete bez vodcu, pohyb na nej zostáva na vaše vlastné riziko. Preto prinášame prehľad bezpečnosti na via ferratách, s ktorými sa pred pohybom na zaistenej lezeckej trase jednoznačne zoznámte. Možno tým predídete nepríjemným zraneniam či horším tragédiám.
Ferratová výstroj
Základné vybavenie na via ferratu, bez ktorého je vstup na ňu zakázaný, pozostáva z horolezeckého sedáku, tlmiču pádov a prilby. Kompletnú výstroj pre pohyb na via ferrate si môžete pohodlne požičať v Relax centre na Skalke. Nezabudnite však ani na vhodnú obuv, prípadne rukavice.
Horolezecký sedací úväz
Ak už výstroj máte, či už vlastnú alebo požičanú, mali by ste vedieť, ako ju správne použiť. Základom výstroje je horolezecký sedací úväz. Úväz po navlečení nesmie krížiť žiadny z bezpečnostných prvkov a vždy musí byť nasadený istiacim okom dopredu. Istiace oko je najtvrdšie a najmasívnejšie oko na sedáku, ktoré slúži na bezpečné zaistenie lezca. Na novších sedákoch sa nachádzajú aj menšie oká po stranách, ktoré však neslúžia na zaistenie, ale na prenášanie karabín a skob. Je potrebné na to pamätať, keďže tieto oká majú nosnosť len od 5-15 kg.
Na via ferrate nepoužívajte ,,odsedky“. Možnosť na odsadnutie a oddýchnutie plnohodnotne ponúka via ferratový set.
Tlmič pádov
V prípade, že vo svojej výstroji nemáte tlmič pádov, určite si ho zaobstarajte. Bežné lezecké karabíny sú totiž menšie a ľahšie ako tie ferratové a nie sú prispôsobené na pohyb po oceľovom lane. Tlmič pádov v prípade, ak k pádu dôjde, môže zabrániť vážnejším poraneniam. Tlmič pádov sa uväzuje na istiace oko na horolezeckom sedáku. Tlmič pádu znižuje riziko poranení vnútorných orgánov, preto bežné skoby a karabíny nestačia. Tie sa pri páde môžu totiž ľahko pretrhnúť.
Prilba
Poranenia hlavy patria medzi najvážnejšie, preto nepodceňujte prilbu ako neodmysliteľnú súčasť výstroje. Nepomôže vám len pri páde, ale aj pri prípadnom spadnutí skaly alebo iného predmetu. Prilbu si nasaďte pevne, ale zároveň neobmedzujte pohyb hlavy. Použite koliesko vzadu na prilbe. Vždy počas lezenia majte prilbu na hlave.
Pohyb na via ferrate
Pri nástupe na ferratu sa nachádza oceľové lano. Toto oceľové lano je istiace a vždy je po celej dĺžke ferraty. Po celý čas pohybu na ferrate je potrebné byť na oceľové lano pripnutý bez ohľadu na to, aká je náročnosť aktuálneho úseku. Súčasťou každého tlmiču pádu sú dve karabíny, ktoré pomáhajú pri istení na oceľové lano. Nezabudnite si pripnúť obidve, aby ste pri prepínaní karabín boli vždy istení. Nikdy preto neprepínajte obe karabíny naraz. Popri tom si treba dávať pozor na to, aby sa slučky na tlmiči pádu nekrížili a nezamotali.
Pri pohybe na via ferratách nikdy nechoďte v protismere a nesnažte sa niekoho predbiehať. Môžete tým spôsobiť nepríjemné zrážky alebo dokonca ohroziť život svoj aj iných. Dôležité je tiež dodržiavať rozstup. Medzi vami a iným lezcom musí byť medzera dlhá aspoň jeden úsek medzi kotviacimi bodmi.
nikdy nelezieme ferraty v protismere
pri vertikálnych úsekoch musí byť rozstup medzi lezcami minimálne dva kotviace úseky
pri horizontálnych úsekoch musí byť rozstup medzi lezcami minimálne jeden kotviaci úsek
Dieťa na ferrate
Dieťa ide na ferrate vždy prvé, za ním nasleduje zodpovedná osoba, ktorá mu pomáha prepínať karabíny. Deti od 10 rokov môžu absolvovať via ferratové cesty v sprievode dospelej osoby.
Pred vstupom na via ferraty sa nezabudnite poistiť. Využite online služby poisťovní alebo sa poistite na hociktorej pobočke. Uložte si tiesňovú linku HZS 18 300.
Zdroje: kamnavylety.sk, Pavol Rajčan
Zdieľať tento príspevok.