Pôvodne honvédsky pamätník vojakom generála Görgeiho z roku 1899, z ktorého sa v roku 1928 stal pamätník obetiam 1. svetovej vojny, sa po 14 rokoch vrátil na svoje miesto na Bystrickej ulici.
Pamätník si v roku 1928 pri príležitosti 10. výročia ukončenia vojny, vzniku Československej republiky a 600. výročiu založenia Kremnice prešiel obnovou. Odvtedy pamiatka pripomínala obete 1. svetovej vojny. Pôvodný pamätník bol postavený na kužeľovitom násype zeminy, po ktorom viedli od chodníka schody. Hornú časť pomníka tvoril kovový pylón, na ktorom sme mohli nájsť mosadzné tabuľky s menom, miestom a rokom padlej obete. Na vrchole pylónu bol pôvodne osadený orol s rozprestretými krídlami, toho neskôr nahradil mosadzný dvojkríž.
Víchrica, ukradnuté tabule, časti v dezolátnom stave
V roku 2006 sa Kremnicou prehnala víchrica, ktorá nechala pamätník rozlámaný. V tomto roku boli z pamätníka ukradnuté mosadzné tabule pripomínajúce obete vojny. Zvyšky pamiatky boli uložené v depozite technických služieb, kde ležali až donedávna. ,,Časti pamätníka boli v dezolátnom stave, boli tam veľké úbytky hmoty,” hovorí o stave pamiatky reštaurátor pamätníka Mgr. art. Matej Kapusta.
Na chýbajúci pamätník, ktorý na 14 rokov opustil svoju pozíciu, upozorňoval aj Miestny odbor Matice slovenskej v Kremnici otvoreným listom poslancom pred viac ako rokom. Už vtedy primátor mesta Alexander Ferenčík prisľúbil obnovu pamiatky, ktorá stála takmer 24 000 eur. Financovalo ju Ministerstvo vnútra SR z prostriedkov určených na obnovu vojnových hrobov s menšou spoluúčasťou mesta.
Pamätník bol obnovený reštaurátorským spôsobom
,,Niektoré časti pamätníka sa urobili nanovo, chýbajúce časti hmôt boli zhotovené z minerálneho kompozitu na báze epoxidovej živice,” vysvetľuje Matej Kapusta s tým, že síce nejde o kultúrnu pamiatku, rozhodli sa obnovu realizovať reštaurátorským spôsobom. ,,Ohľad sa bral na historické časti pamätníka, vrátili sme sa k pôvodnej farbe z roku 1928, robili sme aj sondážny prieskum,” dodáva Kapusta. Pred rokom 1928 pamätník ľudia poznali ako červený, zelenú farbu nadobudol po obnovách. Po roku 1928 si podľa sondážneho prieskumu Mateja Kapustu pamätník prešiel niekoľkými úpravami, ktoré spočívali najmä v aplikácii nových náterov, čím vznikli vrstvy farby.
Rekonštrukciou si prešli aj chodník, dlažobná plocha a schodíky vedúce k pomníku. Na jar má mesto v pláne urobiť štrkový násyp a osadiť lavičky. Pre pamätník mesto osadilo nočné osvetlenie, takže je na neho zaujímavý pohľad aj vo večerných hodinách.
Rekonštruuje sa aj pamätník obetiam 2. svetovej vojny v Dolnom parku
Objekt pamätníka v Dolnom parku bol postavený v roku 1928 kamenárom Ľudevítom Hornom z Banskej Bystrice v hornej časti mesta Kremnica ako Slovenský národný pomník. V roku 1942 sa v jeho blízkosti prepadla zem do hĺbky troch metrov. Pravdepodobne bol hneď demontovaný. Po vojne sa rada MNV uzniesla dať upraviť spoločný hrob v boji o oslobodenie padlých hrdinov nachádzajúci sa v mestskom parku v Kremnici.
Pred rekonštrukciou mali niektoré časti kamennej hmoty pamätníka poškodené časti, vplyvom poškodenej konštrukcie tiež hrozilo odpadnutie kovovej časti pamätníka. Popraskané boli aj polveniec a hviezda z medeného plechu. V rámci rekonštrukcie sa obnovy dočkajú aj pamätné tabule, ktorých časti boli, ako v prípade pamätníka na Bystrickej ulici, odcudzené.
Rekonštrukcia pamätníka obetiam 2. svetovej vojny by mala byť dokončená do konca roka 2020.
Veronika Chrienová
Zdieľať tento príspevok.